Офіс прокурора МКС представив нову стратегію боротьби зі злочинами, повʼязаними з рабством

Дата: 02 Грудня 2024
A+ A- Підписатися

У Міжнародний день боротьби за скасування рабства Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС) оприлюднив нову політику, спрямовану на боротьбу зі злочинами, пов’язаними з цим. 

Документ опублікували на сайті МКС.

Фото: Укрінформ

За словами прокурора Каріма Хана, мета цієї ініціативи – вдосконалити розуміння, розслідування та судове переслідування злочинів, пов’язаних з рабством, згідно з Римським статутом. Він зазначив, що це перший випадок, коли міжнародний суд або трибунал розробляє подібну політику.

Прокурор наголосив, що знакові рішення, ухвалені під час Нюрнберзького і Токійського трибуналів, а також у справах МКС, зокрема Нтаганда (Демократична Республіка Конго) та Онгвен (Уганда), визнали рабство воєнним злочином і злочином проти людяності.

Карім Хан підкреслив, що попри довгу історію рабства це явище досі не залишилося в минулому. Він пояснив, що рабство виникає у випадках, коли людина або група людей перебувають під контролем іншої сторони, що здійснює повноваження, які нагадують право власності.

Нова політика визначає спектр злочинів, пов’язаних з рабством, відповідно до Римського статуту, та надає рекомендації щодо їхнього розслідування й судового переслідування. Особлива увага приділяється розгляду поневолення і сексуального рабства як злочинів проти людяності, а також сексуального рабства в контексті воєнних злочинів. Документ враховує різноманітні форми таких злочинів і стане основою для роботи офісу на всіх етапах – від початкового аналізу до взаємодії з потерпілими.

Окрім того, політика визначає ключові принципи, які регулюватимуть діяльність офісу. До них належать підходи, орієнтовані на потерпілих, увага до травматичного досвіду, врахування гендерного аспекту, особливості роботи з дітьми та аналіз історичних і культурних контекстів. Документ також спростовує поширені стереотипи про сучасні злочини рабства.

Прокурор зауважив, що злочини, пов’язані з рабством, часто мають гендерну складову і можуть поєднуватися зі злочинами проти дітей або такими, що впливають на їхнє життя. Політика гармонізується з іншими документами МКС, включно з політикою щодо злочинів на гендерному підґрунті, злочинів, пов’язаних із сексуальним насильством, та політикою щодо дітей.

Публікація цієї політики, за словами прокурора, є черговим кроком у боротьбі за справедливість для постраждалих від рабства. Для розроблення цього документа відбулися консультації з більш ніж 150 експертами з 50 країн, зокрема представниками громадянського суспільства, потерпілими, науковцями та міжнародними організаціями.

На завершення Карім Хан висловив сподівання, що нова політика сприятиме досягненню справедливості для постраждалих від рабства, посиленню відповідальності за ці злочини та запобіганню їхньому повторенню. Він також зазначив, що документ стане вагомим внеском у розвиток міжнародної юриспруденції та ефективних практик у цій сфері.

Нагадаємо, що з початку поточного року до кінця липня в Україні щонайменше 119 людей отримали статус постраждалих від торгівлі людьми. 

Серед потерпілих більшість, а саме 66, є чоловіками, ще 44 жінки та 10 дітей. 

Згідно зі статистикою: 

  • 13 людей постраждали від сексуальної експлуатації;
  • 8 – трудової експлуатації; 
  • 7 – втягнення в жебрацтво;
  • 3 – втягнення осіб у злочинну діяльність; 
  • 1 – продаж дитини; 
  • 17 – використання в збройних конфліктах;
  • 70 – інші види. 

За видами торгівлі людьми 72 людини постраждали від внутрішньої торгівлі, 45 – від торгівлі людьми в інших країнах та ще дві – внаслідок інших видів.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter