Офіс Омбудсмана відреагував на слова Безуглої, зазначивши, що сексуальна орієнтація не є “відхиленням від норми”
Дата:
21 Січня 2025
В Офісі Омбудсмана зазначили, що кожна людина, незалежно від статі, сексуальної орієнтації, фізичних характеристик чи інших ознак, має право на рівне ставлення і повагу. Крім того, ознаки СОГІ або фізичні особливості є виявами людської різноманітності, а не “відхиленнями від норми”, що підтверджують міжнародні стандарти у сфері прав людини.
Про це йдеться у відповіді на запит “Радіо Свобода”, який стосувався висловлювань народної депутатки Мар’яни Безуглої щодо ЛГБТІК-людей.
Так, в офісі наголосили, що це не лише етичний принцип, а й норма, закріплена Конституцією України та міжнародними стандартами у сфері прав людини. Будь-які суспільні обговорення повинні базуватися на повазі до людської гідності, рівності та відсутності дискримінації. Сексуальна орієнтація, гендерна ідентичність чи фізичні особливості є виявами людської різноманітності, а не “відхиленнями від норми”, що підтверджують міжнародні стандарти у сфері прав людини.
Також громадянам порадили звертатися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубінця, якщо вони вважають, що посадові особи, зокрема народні депутати, своїми діями або висловлюваннями порушили їхні права.
Офіс Омбудсмана наголосив на тому, що державні службовці та публічні особи мають відповідально ставитися до своїх слів, адже їхні висловлювання формують суспільну думку. Вони повинні уникати дій чи заяв, які можуть сприяти стигматизації окремих осіб або груп.
У повідомленні підкреслили, що дотримання прав людини є ключовою складовою євроінтеграційного шляху України. Принципи рівності, недискримінації та поваги до людської гідності, закріплені в основоположних документах Європейського Союзу, охоплюють і права ЛГБТІК-спільноти. Визнання цих прав є важливим критерієм оцінювання прогресу України на шляху до членства в ЄС.
“Своїми словами і діями ми маємо формувати суспільство, у якому інклюзія – це норма. Україна будує майбутнє, де кожен має право бути собою, вільно жити, працювати і розвиватися”, – резюмували в Офісі Уповноваженого.
Нагадаємо, у дописі на фейсбуку Безугла зазначила, що гомосексуальність можна порівняти з іншими станами, які впливають на життя людини, наприклад алергією чи ожирінням. За її словами, такі стани створюють певні обмеження для реалізації особистості. Зокрема, людина з гомосексуальною орієнтацією може не хотіти або не зможе мати дітей, що впливатиме на передання генетики наступним поколінням.
ZMINA зібрала реакції ЛГБТ-активістів та правозахисників. Зокрема, правозахисниця та голова громадської організації “Інсайт” Олена Шевченко підкреслила, що ЛГБТ-орієнтація є варіантом норми, а координатор з політики та законодавства Національного ЛГБТІ-консорціуму #LGBTI_PRO Святослав Шеремет указав, що заява Безуглої має ознаки утиску, що є формою дискримінації.
Тим часом голова обʼєднання “Військові ЛГБТ+” Віктор Пилипенко наголосив, що такі заяви депутатки знецінюють життя загиблих захисників, а також Статути ЗСУ, які не містять дискримінації. Він зауважив, що гомосексуальність не вважається хворобою і наука це підтверджує. Також Віктор запропонував організувати Безуглій зустріч з ЛГБТ-військовими, які захищають Україну, щоб вона особисто могла переконатися в їхньому внеску в боротьбу з російською агресією.
Дякуємо,
Ваше повідомлення надіслано!
01054, Київ, вул. Ярославів Вал 33Б, 3 поверх
Дякуємо,
Ваше повідомлення надіслано!
Щоп’ятниці отримуйте найцікавіші матеріали тижня: важливі новини та актуальні анонси, розлогі тексти й корисні інструкції.