Офіс генпрокурора: розслідування вбивств і катувань українців у російських місцях несвободи – пріоритет для МКС у наступні роки
Україна підозрює три сотні росіян у вбивствах та катуваннях цивільного населення в місцях несвободи у РФ, тож саме цей вид воєнних злочинів залишатиметься в пріоритеті для українського і міжнародного правосуддя у найближчі роки.
Про це розповів виданню МІПЛ очільник департаменту війни ОГП, прокурор Юрій Бєлоусов.
Щонайменше 80 злочинців отримали заочні вироки, які відбуватимуть після затримання.
“Отримання вироку надає можливість розшукувати злочинця, його гроші та активи за кордоном, блокувати його переміщення поза межами РФ. Крім того, доказами, які ми зібрали у наших провадженнях, ми ділимося з нашими колегами з міжнародних організацій, починаючи від Комісії з розслідувань ООН, завершуючи Міжнародним кримінальним судом. Вони беруть наші провадження і фактично на них будують свої справи”, – пояснює очільник департаменту війни ОГП.
Щоб запобігти порушенням, українська сторона активно консультується з експертами Ради Європи. Вони сприймають заочні процедури не тільки як спосіб покарання винних, а як можливість потерпілим дати свідчення в суді.
Бєлоусов зазначає, що в українському суспільстві формується міт, ніби заочне розслідування і заочний вирок є порушенням прав людини на справедливе судочинство. Однак, на його думку, головна проблема такої процедури – забезпечити злочинцю право на перегляд справи в суді, коли його фізично арештують.
В цьому напрямку йде підготовка відповідного документа, тож коли парламент його ухвалить, то будуть внесені відповідні зміни до Кримінально-процесуального кодексу. Це допоможе уникнути усіх проблем із заочними вироками, оскільки засуджений матиме безумовне право на апеляційний перегляд справи після арешту.
Нагадаємо, що громадські організації в Тіньовому звіті до розділу 23 “Правосуддя та фундаментальні права” Звіту Європейської комісії щодо України просять владу законодавчо врегулювати спільну діяльність українських та іноземних слідчих груп на території України. Адже недоліки КПК щодо роботи іноземних слідчих груп заважають ефективному розслідуванню міжнародних злочинів в Україні