Одеський суддя засудив двох крадіїв до читання книжок замість в’язниці
Суддя Малиновського районного суду Олександр Гарський призначив двом чоловікам, які викрадали аксесуари з автомобілів, рік позбавлення волі умовно із зобов’язанням читати книжки.
Про це йдеться у вироку суду.
У січні поточного року двоє одеситів викрали з автомобілів, що перебували на штрафмайданчику, магнітоли та інші аксесуари. Як з’ясувалося згодом, ініціатором злочину став 23-річний хлопець, а другим підсудним виявився 19-річний.
Перший виріс в інтернаті, після чого вивчився на тракториста-машиніста і працював на будівництві. Другий проживав з матір’ю, вітчимом і ще трьома молодшими братами, але освіту отримати не зміг, адже після школи одразу був змушений піти на роботу.
На крадіжку чоловіки пішли заради грошей, а саме 75 гривень на квиток до Білгорода-Дністровського, де один з них оформляв документи на житло. Він заробляв 500 гривень на тиждень, однак і ці гроші керівництво йому затримувало.
Суддя Гарський, вивчивши всі докази в справі, дійшов висновку, що підсудні не є небезпечними для суспільства.
“Загальновідомо, що покарання повинне бути призначене кожній особі з урахуванням індивідуальних обставин, які встановлено під час судового розгляду. Суд далекий від думки, що тільки за допомогою покарань, встановлених у кримінальному законі, можливо виправити людину. Очевидно, що це процес, який потребує окрім тривалого часу й індивідуального підходу ще й сукупності певних соціально-виховних заходів, які б могли окрім помсти від держави ще й нести розумні людські цінності. Однак якщо підходити механічно до призначення покарання, то і результат такої судової роботи буде відповідним”, – йдеться у вироку.
Суддя постановив, що обоє мають прочитати повісті “Біле Ікло” Джека Лондона, “Пригоди Тома Соєра”, “Пригоди Гекльберрі Фінна” Марка Твена, а також вірш Тараса Шевченка “Минають дні, минають ночі…”. Але цей список літератори не є повним, а інші твори, як ідеться у вироку, “також пов’язані з власним вихованням себе в дусі поваги до встановлених у суспільстві правил і визначення своєї ролі в громаді”.
“Саме завдяки таким творам у дитини й повинні створюватись образи прекрасного, найкращого, які вона буде нести через усе життя. І, якщо людина була позбавлена такого прекрасного в дитинстві, потрібно компенсувати їй такі знання в сьогоденні. Фактично це питання духовного розвитку людини, питання любові до ближнього і поваги до права власності. У будь-якому випадку такий вид обов’язків як частина покарання повинен бути кориснішим і ефективнішим, ніж будь-яке інше покарання, що передбачено в кримінальному законі”, – зазначив Гарський.
Це не перший вирок судді Малиновського райсуду Одеси, який привертає увагу медіа. Так, наприклад, Гарський дав три роки умовного терміну раніше судимому чоловіку, який викрутив вікно в супермаркеті та вкрав звідти шоколадних батончиків на 785 гривень. У рішенні суддя зазначав, що до скоєння правопорушення того підштовхнула відсутність освіти та брак батьківської опіки.
Гарський розповідав журналістам “Думской” про те, що пише свої рішення зрозумілою мовою, адже розуміє, що головним учасником будь-якого процесу є сторона, що програла:
“Саме для них я детально розписую всі деталі, всі подробиці, всі мотиви й перебіг своїх думок. Хочу, щоб людина зрозуміла, чому я ухвалив саме таке рішення і в чому саме вона була неправа”.
У рішенні в справі щодо двох одеситів суддя зазначив, що “загальнолюдські цінності повинні культивуватись і навіть популяризуватися саме завдяки судовим рішенням, які повинні бути суворо необхідними й розумно милосердними”.