Окупанти в Криму застосували силу до правозахисників Рустема Кямілева та Лілі Гемеджи під час обшуку

Дата: 08 Листопада 2024
A+ A- Підписатися

Російські силовики застосували фізичну силу до подружжя правозахисників Рустема Кямілева та Лілі Гемеджи під час слідчих дій 7 листопада 2024 року.

Про це заявила адвокатка та правозахисниця Ліля Гемеджи.

Подружжя адвокатів Рустем Кямілев та Ліля Гемеджи

Вона повідомила, що під час сніданку о 9.30 до них у будинок увірвалися співпрацівники “Центру протидії екстремізму” і одразу застосували фізичну силу.

За її словами, очільник російського центру протидії екстремізму на півострові Руслан Шамбазов намагався вирвати з її рук мобільний телефон та отримати доступ до нього.

“Він дуже сильно кричав, поводив себе досить грубо, після чого вирвав у мене з рук телефон, який я в той момент встигла заблокувати. Оскільки мій чоловік під час застосування сили щодо мене намагався вступитися за мене, до нього також застосували силу: повалили його на підлогу та розірвали йому футболку. У цей час інші співпрацівники ОМОН повалили на підлогу мого сина”, – розповіла юристка.

Після цього силовики зібрали родину у залі та зачитали постанову “судді” так званого Київського районного суду у Сімферополі Андрія Долгополова від 1 листопада 2024 року. Долгополов дійшов висновку, що є підстави вважати, що Рустем Кямілев вчинив дії, що підпадають під дію ч. 2 ст. 205.5 Кримінального кодексу РФ (“Організація діяльності терористичної організації та участь у діяльності такої організації”).

“Це стало підставою для цієї постанови та проведення такої слідчої дії як огляд. Утім, це був лише формальний привід, бо у нашому будинку був не огляд, а повноцінний обшук”, — повідомила правозахисниця.

Вона пояснила, що якщо співпрацівники ОМОНу дійсно прийшли з підозрою стосовно мого чоловіка в участі в терористичній організації, то в першу чергу вони б цікавились будь-якими предметами, які б сприяли веденню терористичної діяльності.

Правозахисниця Ліля Гемеджи

“Утім, їх не цікавили ані вибухівка, ані зброя, яких в нас немає і ніколи не було, їх цікавили наші робочі документи. З особливим ентузіазмом вони вилучили наші адвокатські печатки. Також вони вилучили адвокатські ордери, листи з рішеннями Південного окружного військового суду, які нам надсилалися як захисникам та інші, пов’язані з адвокатською діяльністю, документи”, — розповіла Ліля Гемеджи.

Жоден із силовиків, який здійснював слідчу дію, не представився, а також вони не роз’яснили нікому з родини їхні права. Також права та обов’язки не були роз’яснені понятим та запрошеному експерту.

“Обшук почався в нашій спальні й все, що їх цікавило — лише документація, яка мала відношення до нашої адвокатської діяльності. Я нагадала їм, що мене ніхто не позбавляв статусу адвоката, і надала їм рішення Верховного суду Республіки Крим, який підтверджує мій статус. Відповідно будь-які оперативно-розшукові заходи мають проводитися за спеціальною процедурою”, — повідомила Ліля Гемеджи.

Крім того, російських силовиків цікавили медичні документи правозахисниці. Їх вивчав не лише Шамбазов, а й поняті.

“Вони також проігнорували лікарську таємницю, про яку я їм нагадала”, — розповіла вона.

Обшук проводився одночасно у декількох місцях — у спальні, у залі, і один працівник перебував у кухні. Крім цього, працівники ОМОНу були в коридорі.

“Коли я їм нагадувала, що вони порушують законодавство і спробувала повернути їх у межі закону, вони мені постійно говорили про те, що я можу оскаржити їхні дії після завершення слідчих дій”, — розповіла Ліля Гемеджи. 

Після обшуку вони склали протокол, вилучені предмети запакували без присутності Лілі Гемеджи, без Рустема Кямілева та без понятих.

“Вже коли оголошували протокол, просто показали папку з документами й сказали: “Ось в цьому пакеті лежить папка з документами”. Я просила відкрити цей пакет, показати, які саме документи там лежать, порахувати їх кількість, назвати та перерахувати їх у протоколі. Однак вони відмовились це робити. Поняті також не бачили, які саме документи були вилучені. Просто вказали, що дев’ять пакетів, і на всіх них вони поставили свої підписи”, — повідомила Ліля Гемеджи.

Російські силовики відмовили родині вручити копію “протоколу про обстеження”. Правозахисниця долучила свої зауваження до “протоколу” на чотирьох аркушах формату А4.

“Мене підганяли, говорили, що я маю писати, а що ні. Я спробувала відобразити у своїх зауваженнях вилучені документи. Наприкінці вони забрали із собою мого чоловіка”, — сказала правозахисниця.

 

Вона розповіла, що Шабазов зробив ремарку її синові, що він “занадто розумний” і “багато говорить”. Він дізнавався, у якому вищому навчальному закладі він навчається та коли будуть держіспити. Ліля Гемеджи припускає, що під час іспитів екзаменатори можуть виявляти упередженість.

Силовики хотіли також забрати сина, проте після вимоги скласти протокол про затримання, вони цього не зробили. Натомість наказали йому 8 листопада з’явитися у військкомат. Повістку чоловікові під час слідчих дій не вручили.

Напередодні ZMINA повідомила, що окупанти порушили два адміністративних провадження на правозахисника Рустема Кямілева. 

Ліля Гемеджи заявила, що російські силовики переслідували єдину ціль — отримати доступ до техніки адвокатів та інших документів, що мають відношення до адвокатської діяльності.

“В моєму телефоні та телефоні Рустема міститься інформація, що стосується адвокатської таємності. Їх вилучення є необґрунтованим і вони мають бути повернутими”, — прокоментувала правозахисниця. 

Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим рішуче засудило незаконні обшуки та затримання, які здійснила окупаційна адміністрація.

“Подібні системні дії та “рішення” направлені виключно на зменшення підтримки осіб, яких окупанти переслідують з політичних мотивів та залякування родичів, журналістів та активістів, які відстоюють права та свободи своїх рідних чи співвітчизників, а також висвітлюють свавільні дії окупантів”, — мовиться у повідомленні Представництва.
 
Представництво звернулося до міжнародного співтовариства щодо реагування на чергові прояви порушення прав людини в тимчасово окупованому Криму та закликало об’єднати зусилля задля якнайшвидшого припинення переслідування Росією громадян України з політичних мотивів.
 
Відомство висловило підтримку потерпілим від свавілля окупантів правозахисникам і запевнило, що Україна робитиме усе задля деокупації Криму та притягнення винних у свавільних затриманнях, винесенні політично-мотивованих рішень та інших порушеннях прав і свобод наших співгромадян до відповідальності.
 
Національна асоціація адвокатів України (НААУ) проігнорувала новини про переслідування адвокатів в тимчасово окупованому Криму та не оприлюднила жодної заяви із цього приводу.
 
Раніше Рух “ЧЕСНО” оприлюднив матеріал, у якому описав значний вплив на НААУ з боку кума Володимира Путіна Віктора Медведчука. Адже цей орган адвокатського самоврядування очолює Лідія Ізовітова, яку називають соратницею та подругою Медведчука.
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter