Новою постановою Нацбанк не вирішив питання дискримінації кримчан – правозахисники

Дата: 22 Грудня 2014
A+ A- Підписатися

Правозахисники  кажуть, спроба Нацбанку виправити ситуацію з дискримінацією кримчан погіршила ситуацію, бо призвела до нових обмежень їх прав та встановила додаткові обов’язки. Тепер банки отримали змогу блокувати та закривати рахунки не тільки кримським юридичним особам, а й приватним підприєцям.

16 грудня Національний банк України (НБУ) змінив своєю постановою №810 іншу свою постанову №699, яку раніше розкритували правозахисники.

Нагадаємо, постановою правління НБУ №699 від 3 листопада фізичні та юридичні особи, які зареєстровані і постійно проживають на території вільної економічної зони ”Крим”, були прирівняні до нерезидентів.

“Фізична особа, яка є внутрішньо переміщеною особою і одержала передбачену законодавством України довідку, що засвідчує її перебування на материковій частині України, є резидентом України. Для цілей ідентифікації внутрішньо переміщеної особи місцем її проживання на території України вважається адреса проживання, зазначена в довідці”, – йдеться у новій постанові НБУ.

На думку Дар’ї Свиридової, експерта Української Гельсінської спілки з прав людини, НБУ своїми діями знову підтвердив, що кримчани не є громадянами України. А для того, щоб спростувати цей факт, вони вимушені здійснити певні дії. І лише після цього вони можуть знову вважатися українцями. Українці з “довідками переселенця” мають підтверджувати кожні шість місяців, що вони не вважаються нерезидентами.

Сергій Заєць, експерт Регіонального центру з прав людини зазначає: “Багато обговорювались нещодавні події у Грозному і подальша реакція на ці події Кадирова, коли той сказав про знищення домівок родичів тих, хто бере участь у терористичних актах. У Нацбанку така ж політика щодо кримчан, – це така сама колективна відповідальність усіх кримчан. Нацбанк 16 грудня, ухваливши цю постанову №810, зобов’язав надати довідку про благонадійність, тобто довідку, яка підтверджує статус внутрішньо переміщеної особи”.

Координатор волонтерської ініціативи “Восток.SOS” Олександра Дворецька на власному досвіді пережила обмеження банків: “Приватбанк виправдовується: “Ми заблокували рахунки, бо ми не знаємо, що робити. От коли нам Нацбанк дасть розпорядження, тоді ми будемо щось змінювати. Зараз ми не знаємо як діяти. Сепаратисти забрали усю нашу власність на території АР Крим, тому ми зараз всі рахунки заблокували, заморозили і будеом чекати”. От ми й дочекались, що нас спочатку визнали нерезедентами, а потім нас визнали нерезидентами з якимись “але”.

Олександра Дворецька заявила, що “Восток.SOS” вже сьогодні отримує скарги фізичних осіб-підприємців із Луганщини та Донеччини на те, що Приватбанк блокує банківські рахунки фізичним особам-підприємцям. Хоча жодних нормативних актів для цього регіону сьогодні не прийняті.

Правозахисники стверджують, хоч банки нарешті сказали, що кошти на рахунках належать не банкам, а власника рахунків і що вони після закриття рахунків банки мають повернути власникам, але правила Нацбанку все одно унеможливлює відкриття іншого рахунку.

Правозахисники закликають Національний банк України до діалогу і пропонують створити робочу групу для пошуку прийнятних шляхів вирішення тих проблем, які зараз стоять перед Україною. До її скалду вони пропонують включити представників усіх правозахисних організацій, які займаються пробемами кримчан.

Експерти вважають, що найлегший шлях не завжди є правильним. Інколи тільки через важкий діалог можна знайти ефективне рішення, яке могло б забезпечити не тільки рішення задач безпеки держави, а й гарантувало б дотримання прав людини.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: