Німецький суд визнав сирійського полковника Анвара Раслана винним у злочинах проти людяності

Дата: 17 Січня 2022
A+ A- Підписатися

Суд у німецькому місті Кобленц 13 cічня засудив 58-річного полковника Анвара Раслана до довічного ув’язнення за злочини проти людяності.

Про це повідомляє BBCWorld

Анвар Раслан

Підставою для такого вироку є його зв’язок з катуванням понад 4 тисяч людей під час громадянської війни в Сирії у в’язниці, відомій як “Пекло на Землі”.

Це перша у світі кримінальна справа, порушена через створену сирійською державою систему катувань. 

“Визначний стрибок уперед” – таку оцінку дала представниця ООН з прав людини Мішель Бачелет цьому вироку.

Чоловік 2011 року, коли в країні було жорстоко придушено масові антиурядові протести, був високопоставленим офіцером служби безпеки при президентові Башарі Асаді.

Багато протестувальників та інших підозрюваних утримували в сирійській в’язниці Аль-Хатіб у Дамаску, де, за словами прокурорів, Раслан керував операціями.

Колишній військовий отримав звинувачення у 58 вбивствах, зґвалтуванні та сексуальних домаганнях, а ще в катуванні щонайменше 4 тисяч осіб, які перебували там з 2011 до 2012 року. 

Кримінальний суд офіційно визнав, що режим Асада скоював злочини проти людяності щодо власних громадян.

2019 року Раслана заарештували в Німеччині, коли він отримав притулок у цій країні. 

Чоловік заперечував усі звинувачення проти себе і говорив, що не має жодного стосунку до жорстокого поводження з ув’язненими, ба більше, намагався допомогти деяким затриманим.

Ця справа стала можливою, коли сотні тисяч сирійців утікли до Німеччини зі своєї країни. 

Вони принесли із собою жахливі історії про те, що сталося з тими, хто виступав проти режиму Асада, і німецькі юристи з прав людини взялися за їхню справу, використовуючи принцип універсальної юрисдикції. Універсальна юрисдикція дозволяє судити серйозні злочини, скоєні в іншій країні.

Голова Європейського центру конституційних прав і прав людини Вольфганг Калек, який керував справою, каже, що важко говорити про справедливість, з огляду на те що сотні тисяч людей були замучені, а десятки тисяч в результаті загинули.

Вольфганг Калек

П’ятдесят осіб, які вижили, дали свідчення суду в Кобленці; 24 є співпозивачами в справі.

Ув’язнені поділились історіями про катування. Їм виривали нігті, підвішували під стелю годинами, застосовували електрошок, били та обливали холодною водою. 

Ще одна людина отримала вирок за злочини проти людяності в межах цього ж процесу. Це був Еяд-аль-Гаріб, що допомагав заарештовувати протестувальників, яких пізніше вбивали.

Адвокати готують справи проти низки інших підозрюваних, але насамперед вони хочуть притягнути до відповідальності тих, хто перебуває на вершині ланцюжка командування.

Чинний президент Башар Асад вказав, що стежить за судом, але він та його уряд неодноразово заперечували звинувачення в катуванні та насильницькому зникненні сотень тисяч власних громадян.

Видання повідомляє, що цей судовий розгляд важливий для створення сукупності доказів, які можна буде використовувати в майбутніх провадженнях. Окрім свідчень очевидців, прокурори в Кобленці спиралися на “файли Цезаря” – жахливі фотографії, вивезені із Сирії, на яких видно тіла тисяч людей, що, як вважають, померли в місцях ув’язнення: до багатьох з них, ймовірно, застосовували тортури

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter