Німецька прокуратура розслідує причетність співробітників Siemens до порушення кримських санкцій (доповнено)
Слідчі прокуратури Гамбурга хочуть притягнути до відповідальності співробітників концерну Siemens, що свідомо постачали газові турбіни до тимчасово окупованого Криму попри ембарго після військової операції Російської Федерації із захоплення півострова в 2014 році.
Про це повідомляє Wirtschaftswoche, передає “Укрінформ”.
Наразі прокуратура висунула обвинувачення п’ятьом чоловікам, причетним до незаконного постачання газових турбін Siemens до Криму у 2017 році. Серед них – і нинішній співробітник Siemens.
Загалом четверо німців і один швейцарець сприяли продажу чотирьох газових турбін російській держкомпанії, знаючи, що вони зрештою опиняться в Криму, який був анексований Росією у 2014 році, що є порушенням ембарго.
Російська служба Радіо Свобода з посиланням на представницю генпрокуратури Лідді Ехтерінг повідомляє, що з 2015 до 2017 року п’ятеро співробітників Siemens брали участь в укладанні договору про продаж та постачання газових турбін до Росії.
За даними прокуратури, турбіни вартістю 111 мільйонів євро були вивезені до Санкт-Петербурга через порт Гамбурга в період з листопада 2015 року по січень 2016 року. Замість того, щоб встановити їх на півдні Росії, як було домовлено, російський замовник Siemens встановив їх на двох нових електростанціях у тимчасово окупованих Севастополі та Сімферополі, які забезпечують енергопостачання півострова. Обвинувачені знали, куди саме призначались турбіни.
Генпрокуратура виходить з того, що обвинувачені мали інформацію про передбачувану переправку турбін до Криму, що порушувало укладений між постачальником і покупцем договір. Однак у процесі отримання дозволу на продаж вони приховали ці відомості.
В обвинувальному висновку зазначається, що співробітники порушили внутрішні приписи концерну Siemens, які гарантують, що турбіни будуть поставлені в південні області Росії та змонтовані там. Вони, як стверджується, діяли з метою отримання особистої вигоди як від продажу турбін, так і їх експлуатації в Криму. Генпрокуратура згадує, що фінансову винагороду виплачували у вигляді частини заробітної плати обвинувачених.
Підрозділ Siemens Gas Turbine Technologies, спільне підприємство з російськими “Силовими машинами”, було додано до Siemens Energy під час поділу Siemens у 2020 році та продано наприкінці 2022 року після нападу Росії на Україну.
Siemens, і Siemens Energy відповіли, що вважають себе жертвою свого російського клієнта “Технопромекспорт” (ТПЕ), але співпрацюють зі слідчими. Натомість п’ятеро обвинувачених заперечують звинувачення.
Суд ще не ухвалив рішення про відкриття процесу, тож конкретні терміни засідань ще невідомі.
Передбачається, що під час процесу буде встановлено, наскільки автономно діяли співробітники концерну та в якому обсязі керівництво Siemens мало інформацію про їхні плани.