Німеччина готова прийняти Алі Феруза, якого Росія висилає в Узбекистан
У Німеччині готові прийняти журналіста “Нової газети” Алі Феруза, якого Росія висилає в Узбекистан, наражаючи на небезпеку переслідувань і тортур в ув’язненні.
Про це пише DW з посиланням на джерело в німецьких дипломатичних колах.
У Німеччині журналістові, якого в Узбекистані чекає також покарання за заборонені там гомосексуальні зв’язки, можуть надати підтримку і надати роботу. Однак все це буде можливим, якщо Росія дасть йому можливість виїхати.
Знайомі Феруза в Німеччині активно почали шукати для нього можливість приїхати сюди відразу після першого затримання журналіста в березні 2017 року.
Тоді обговорювалася перспектива надати йому візу для роботи в університеті Геттінгена. Плани довелося поміняти і шукати інші підстави для в’їзду в країну. У підсумку зупинилися на наданні права для перебування з гуманітарних міркувань.
Оформлення паперів зайняло час, але в кінцевому підсумку німецька влада все підготували для його в’їзду, не афішуючи свою роботу. Від офіційних заяв щодо Алі Феруза Берлін утримувався.
“Ми зробили все можливе. Якби все залежало від нас, то далі було б просто”, – сказало DW джерело в німецьких дипломатичних колах.
Однак, як відомо, у Алі Феруза немає паспорта, його у нього вкрали разом з сумкою кілька років тому. Оформити новий він боїться – через ризик арешту з боку узбецької влади. Щоб мати можливість виїхати за кордон без паспорта, необхідно якесь посвідчення особи, “подорожня”. Такий папір Алі Феруз готовий надати в Міжнародний Комітет Червоного Хреста.
Але і це не вирішує повністю всіх проблем з виїздом. За рішенням Басманного суду Москви від 1 серпня, узбецький журналіст продовжує сидіти в Центрі тимчасового утримання іноземних громадян в Сахарове. Рішення про депортацію ще не вступило в силу. Адвокат Феруза Данило Хаймович в минулу п’ятницю, 4 серпня, подав скаргу в Мосміськсуд на рішення про видворення його підзахисного. Скаргу повинні були розглянути протягом доби, проте Мосміськсуд в понеділок, 7 серпня, переніс засідання на день, запросивши цілий ряд додаткових документів.
Зокрема, як сказав DW Хаймович, суддя зажадав надати переклад на російську мову недавньої термінової постанови Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) щодо Феруза. ЄСПЛ вимагає не видворяти узбецького громадянина з Росії в Узбекистан до розгляду його справи в Страсбурзі по суті.
Якщо відповідь Мосміськсуду на скаргу буде позитивною, то Алі Феруза можуть відпустити на волю. Дорога до Німеччини теоретично була б для нього відкрита.
Як сказала DW Ольга Резнікова з Геттінгенського університету, там він зміг би зайнятися дослідницьким проектом про біженців з Сирії (Алі Феруз знає арабську). Стипендію для фінансування його роботи готовий надати фонд Бориса Нємцова. А ще з Ферузом хотіла б співпрацювати німецька секція організації “Репортери без кордонів”.
Але якщо скаргу захисту Алі Феруза відхилять, то він продовжить сидіти в Сахарове, чекаючи видворення. Феруза могли б депортувати вже у вересні, але через втручання ЄСПЛ прийняття рішення про його подальшу долю може затягнутися на місяці.
За словами адвоката Хаймовича, поки у захисту немає плану на той випадок, як домогтися виходу Феруза на волю, якщо Мосміськсуд відхилить його скаргу. У такому випадку і перспективи від’їзду журналіста за кордон залишаться туманними.
Нагадаємо, 1 серпня Алі Феруза зупинила поліція на шляху до “Нової газети” – незалежного ЗМІ, в якому він працює кореспондентом. Він був доставлений у відділення, а пізніше в Московський Басманний суд, який заслухав його справу пізно ввечері. Суддя постановив, що Алі Феруз буде примусово депортований з Росії до Узбекистану. Журналіста взяли під варту в залі судового засідання і повезли в СУВСІГ – в’язницю для іноземців, яких висилають.
За словами адвоката журналіста Данила Хаймовича, Алі Феруз після рішення суду про його видворення вчинив спробу самогубства, він намагався ручкою пошкодити вени.
Алі Феруз народився в Росії і там провів дитинство. Він переїхав до Узбекистану у віці 17 років і став громадянином Узбекистану.
Він втік з Узбекистану в 2009 році після того, як його затримали та катували співробітники служби національної безпеки Узбекистану, які намагалися змусити його бути їх секретним інформатором.
Міжнародна правозахисна організація Amnesty International зажадала, щоб Росія негайно скасувала своє рішення про депортацію до Узбекистану шукача притулку Худоберді Нурматова, відомого під журналістським псевдонімом Алі Феруз.
“Алі Феруз є одночасно відкритим геєм, правозахисником і кореспондентом незалежної “Нової газети”. Ця комбінація може бути смертельною для того, кого збираються депортувати в Узбекистан, де “содомія”– це злочин, а тортури є звичайною практикою”, – відзначили в організації.
4 серпня Європейський суд з прав людини наклав тимчасову заборону на видворення в Узбекистан журналіста “Нової газети” Худоберді Нурматова до винесення рішення по його скарзі в цьому суді.