“Не випускали із села, вимагали золото та зґвалтували вагітну жінку”: мешканці Херсонщини розповіли про окупацію

Дата: 17 Травня 2022
A+ A- Підписатися

Села Кам’янку, Свободне та Краснівку Херсонської області російські військові зайняли в середині березня. В окупації населені пункти перебували два тижні, доки їх не звільнили ЗСУ. Місцеві мешканці розповіли, що російські солдати не випускали їх із сіл, вимагали від пенсіонерів золото, долари та діаманти, а також зґвалтували вагітну жінку і пенсіонерку. 

Про це йдеться у відео проєкту “Український свідок”.

 

У Краснівці люди ховалися в підвалах, оскільки селище сильно бомбили. Солдати РФ селилися в місцеві хати, але коли почала наступати українська артилерія – також ховалися в льохах.

З хат окупанти повиносили все цінне, вимагали в місцевих віддати їм золото. Єдиний невеликий магазинчик у селі російські військові розікрали, а місцевих з цих продуктів змушували готувати їм їсти. У бабусь росіяни забирали молоко, що його давали корови.  

У село Свободне окупанти заїхали великою кількістю техніки – на 15 “Уралах” і трьох БМП. Місцевим мешканцям вони заборонили виїжджати: мовляв, ті можуть здати їхні позиції українським військовим.

Місцевий житель Анатолій Бондаренко розповів, що Свободне окупували військові так званих “ЛНР” / “ДНР”. Вони переписали дані всіх селян. 

“До окупації в населеному пункті жило близько 60 людей, лишилося 20. Чоловіків вишукували на вулиці, поставили на коліна, змусили роздягнутися – шукали татуювання. Стріляли над головами, а в жінок позабирали золоті прикраси“, – сказав Бондаренко. У нього також забрали автівку – її окупанти розбили. 

По периметру села російські військові копали траншеї. За словами Бондаренка, рили їх голими руками.

Десь на другий чи третій день дівчину вагітну зґвалтували. Я розумію, то така біда для жінки… А ще через кілька днів приходить один і каже: “Уявляєш, я, сук*, бабку 83-річну зґвалтував“, – додав чоловік.

У Кам’янці окупанти також позаймали хати місцевих, з холодильників покрали їжу. У деякі будинки вони стріляли з автоматів – одній з мешканок пощастило, що вона в цей час не ховалася за дверима. 

“Вивели нас із жінкою і кажуть: “Давай гроші, золото, діаманти, долари”. Та звідки вони в мене є? Каже: “Не прикидайся. У вас усе є”, – пригадав мешканець села Леонід Онищенко. 

Нагадаємо, що на Херсонщині мер тимчасово окупованого Скадовська Олександр Яковлєв звільнив усіх бюджетників, які перейшли на бік окупантів або ходили 9 травня під російськими прапорами.

Як відомо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.

Такими злочинами вважають:

 • умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
 • катування і нелюдське поводження;
 • зґвалтування;
 • руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
 • примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
 • використання населення як “живих щитів”;
 • депортація до Росії чи на окуповані нею території;
 • викрадення і незаконні арешти цивільних;
 • взяття заручників;
 • напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
 • віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
 • використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
 • використання отруйних речовин;
 • напади на релігійні й культурні установи;
 • розграбування суспільної та особистої власності тощо.

Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.

Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.

Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів Коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter