Рада ухвалила закон про надання відстрочення від мобілізації для цивільних, звільнених з полону

Дата: 20 Листопада 2024
A+ A- Підписатися

Верховна Рада України сьогодні ухвалила в цілому законопроєкт № 12104, який дає право на відстрочення від мобілізації для цивільних осіб, які були позбавлені свободи внаслідок російської агресії.

Про це свідчить картка законопроєкту на сайті парламенту.

Фото: Омбудсман України

Законопроєкт вносить зміни до статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

“Призову не підлягатимуть особи, стосовно яких у визначеному законом порядку встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України. Такі особи можуть бути призвані на військову службу за їх згодою”, – написано в документі.

Адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINА Альона Луньова, коментуючи ухвалений закон, зауважила, що підставою для відстрочення від мобілізації є встановлення факту позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України. Наразі цей факт встановлює відповідна комісія, яка діє при Мінреінтеграції.

“Тут варто зазначити, і про це неодноразово казали правозахисники, що комісія дуже часто відмовляє цивільним у встановленні факту позбавлення особистої свободи. Тому для цивільних, звільнених з російської неволі, важливо довести сам факт позбавлення волі для отримання позитивного рішення від комісії. Цей документ можна буде показати, наприклад, у ТЦК”, – зауважує Луньова.

Вона наголошує, що необхідно більше говорити про саму роботу комісії, а також те, як вона працює з колишніми бранцями. Тут дуже важливо, щоб її представники ретельніше вивчали всі кейси відповідно до закону, який регламентує діяльність цієї комісії.

Також законопроєкт № 12104 спрощує порядок надання відстрочення тим, чиї близькі родичі зникли безвісти. Як пояснив один з авторів законопроєкту депутат Олексій Гончаренко, відстрочення надаватиметься як родичам осіб, визнаних зниклими безвісти за особливих обставин, так і тим, хто отримав статус “безвісно відсутнього” через суд. Родичам, за його словами, не доведеться проходити складні судові процеси, досить буде документів з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, або рішення суду.

Нагадаємо, 20 листопада 2024 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт №11531, що дозволяє демобілізуватися тим, чиї неповнорідні родичі загинули чи зникли безвісти під час участі в бойових діях. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter