Наразі в Україні понад 60 тисяч зниклих безвісти через війну – Добросердов
Станом на середину квітня 2025 року в Реєстрі зниклих безвісти за особливих обставин перебуває 63 тисячі людей. Щодо близько 10 тисяч з них є підтвердження про перебування в полоні. Йдеться як про офіційне підтвердження від Міжнародного комітету Червоного Хреста, так і про неофіційні канали.
Про це уповноважений з питань зниклих безвісти за особливих обставин Артур Добросердов розповів в інтерв’ю “Суспільному”.

За його словами, окрім МКЧХ їхнє відомство отримує інформацію про зниклих українців з неофіційних джерел. Зокрема, це свідчення звільнених з полону та OSINT-пошук.
“Окремі громадяни РФ, військові, викладають в інтернет інформацію, з якої ми фіксуємо факт перебування людей у полоні. За допомогою таких джерел працівники мого офісу встановили вже понад півтори тисячі зниклих”, – зазначає посадовець.
Уповноважений наголошує на тому, що в реєстрі містяться дані про зниклих безвісти починаючи з 2014 року. У базі є інформація про військових і цивільних, а також відомості про іноземців, які на законних підставах перебували в Україні. Тобто відомство збирає всі дані про зниклих, включно з фото, особистими даними та станом їхнього здоров’я. Що більше інформації про людину, то вищий шанс її ідентифікувати, якщо вона перебуває в неволі.
“І окремий розділ – дані щодо неідентифікованих тіл. Це дає можливість відстежувати усю процедуру в межах розслідування – все, що може сприяти ідентифікації тіла”, – додає правоохоронець.
За словами Добросердова, у реєстрі залишаються всі дані про тих, хто отримав статус зниклих, поки людину не звільняють або не ідентифікують її тіло. Зокрема, щоб змінити статус у реєстрі, українці, які звільнилися з російської неволі, мають опинитися на території, підконтрольній уряду України, або в країнах, з якими в нас діють міжнародно-правові договори.
“Другий випадок – це коли провели розслідування, певні експертизи й слідчі або прокурор ухвалюють юридичне рішення про ідентифікацію тіла як такого, що належить такій-то особі, яка вважалась зниклою безвісти”, – додає посадовець.
Уповноважений зауважує, що в Червоного Хреста є центральне агентство з розшуку, яке інформує російську сторону про полонених росіян.
“Аналогічно нам хотілось би розраховувати, що так відбувається і з іншого боку. Але, дивлячись на загальну кількість зниклих безвісти й ту, що підтверджена офіційно через канали Червоного Хреста, розуміємо, що значна кількість людей в російському полоні офіційно не підтверджена”, – зазначає Добросердов.