Наприкінці січня почне діяти договір про заборону ядерної зброї

Дата: 26 Жовтня 2020
A+ A- Підписатися

Міжнародний договір про заборону ядерної зброї набере чинності наприкінці січня, після того як його ратифікує 50-та країна. Станеться це 22 січня.

Про це інформує Крим.Реалії з посиланням на канцелярію Генерального секретаря ООН Антоніу Ґутерріша

Гондурас ратифікував угоду 24 жовтня. А це означає, що договір може набрати чинності через 90 днів, йдеться в заяві Міжнародної кампанії за заборону ядерної зброї (ICAN).

“50 країн, які ратифікували цей договір, демонструють справжнє лідерство у встановленні нової міжнародної норми, згідно з якою ядерна зброя є не тільки аморальною, а й незаконною”, – заявила виконавча директорка ICAN Беатріс Фін.

Президент Міжнародного комітету Червоного Хреста Петер Маурер, своєю чергою, назвав це “перемогою людства”.

Договір про заборону ядерної зброї, який забороняє використання, розроблення, виробництво, випробування, розміщення, накопичення запасів і загрозу застосування такої зброї, був схвалений Генеральною Асамблеєю ООН 7 липня 2017 року за погодження 122 країн. Група ядерних держав, зокрема США, Велика Британія, Франція, Китай і Росія, не підписали договору.

Україна не планує підписувати та ратифіковувати цю угоду. 

У коментарі виданню ZMINA, МЗС України заявила, що для нашої держави важливе “забезпечення належного виконання, універсалізації та набрання чинності вже наявних міжнародно-правових документів у сфері ядерного роззброєння та нерозповсюдження”. А саме, Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, Будапештського меморандуму, Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань та Договору про заборону матеріалів, які розщеплюються.

В українському зовнішньополітичному відомстві вважають, що прийняття додаткових багатосторонніх документів у вказаній сфері, у тому числі і цього договору, може завдати шкоди послідовним зусиллям міжнародної спільноти, спрямованим на посилення ефективності чинного Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.

“Держави так званої “ядерної п’ятірки”і Велика Британія, Франція, США, КНР і РФ. та значна кількість країн, що не володіють ядерною зброєю – більшість країн ЄС, Австралія, Канада, Туреччина, Японія – не взяли участь в його розробці та укладенні і не планують приєднання. Вважаємо, що підписання Договору не сприятиме здійсненню реальних кроків на шляху ядерного роззброєння та підвищенню ефективності роботи наявних механізмів у сфері ядерного роззброєння та нерозповсюдження (Комісія з роззброєння ООН, Конференція з роззброєння, Оглядова Конференція Договору про нерозповсюдження ядерної зброї)”, – мовиться у письомовому коментарі МЗС.

Українські дипломати вважають, що договір про нерозповсюдження ядерної зброї залишається фундаментальним інструментом режиму ядерного роззброєння і нерозповсюдження і запевняють, що Україна “вживатиме всіх можливих заходів задля збереження Договору про нерозповсюдження ядерної зброї та наближення моменту відмови від ядерної зброї з використанням його дієвих механізмів”.

Нагадаємо, раніше очільник дослідницької програми “Контроль за гонитвою озброєнь та нові технології” в Гамбурзькому університеті Ульріх Кюн заявив про дедалі більшу узалежненість країн від штучного інтелекту. Це, за його словами, становить низку серйозних ризиків. 

Станом на січень 2020 року дев’ять країн володіли щонайменше 13 400 одиницями ядерної зброї. Вагомий арсенал США та Росії – результат гонитви озброєнь під час Холодної війни.

2015 року Австрія за підтримки 159 країн-членів Договору про нерозповсюдження ядерної зброї закликала гарантувати заборону використання ядерної зброї у світі її повною ліквідацією.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: