Надавачі соціальних послуг сім’ям з дітьми зможуть отримати гранти до 60 тисяч доларів: до участі відібрана 261 громада

Дата: 27 Березня 2025
A+ A- Підписатися

В Україні надавачі соціальних послуг сім’ям з дітьми зможуть отримати малі гранти до 60 000 доларів. До участі у проєкті відібрана 261 громада з десяти регіонів України та міста Києва.

Про умови отримання фінансової підтримки йшлося під час презентації проєкту надання фінансової допомоги у вигляді малих грантів для соціальних послуг сім’ям з дітьми, яка відбувалася 27 березня.

Фото: Публічна презентація проєкту надання фінансової допомоги у вигляді малих грантів для соціальних послуг

У Києві презентували проєкт, який впроваджується  відповідно до постанови Кабміну від 17 січня 2025 року №40 “Про реалізацію спільного з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) проєкту стосовно надання фінансової допомоги у вигляді малих грантів для соціальних послуг сім’ям з дітьми та дітям та/або послуги раннього втручання”.

На заході йшлося про реформу надання соціальних послуг та виконання пунктів національної Стратегії забезпечення права кожної дитини в Україні на зростання в сімейному оточенні. Також про те, які вимоги до надавачів соціальних послуг для отримання фінансової допомоги.

“Сьогодні не всі громади розуміють, що таке соціальна послуга, і не до кінця відчувають потребу, щоб такі послуги надавати. І не завжди бачать корисний ефект від того, що змінюється в житті громади й в житті конкретної людини. Тому й створення певних комунальних центрів відбувалося шаблонно, без розуміння кінцевої мети”, – розповіла міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.

Вона додала, що завдання соціальних послуг – забезпечити кожній людині, яка опиняється у складній життєвій ситуації, шлях до виходу з неї.

“Це умовно як “соціальне лікування”. Коли ми звертаємося до лікарні, то всі розуміють мету – зробити людину здоровою. Завдання соціального працівника, соціальної послуги – допомогти людині чи родині вийти у спроможність, економічну незалежність, перебудувати своє життя”, – зазначила Жолнович.

За словами урядовиці, громадянське суспільство в Україні сформувало велику кількість фахівців, які вміють працювати у соціальній сфері та які можуть стати рушійною силою відповідних змін у громадах. 

В Україні ухвалена Стратегія забезпечення права кожної дитини в Україні на зростання в сімейному оточенні на 2024–2028 роки, яка передбачає створення системи підтримки дітей та сімей з дітьми, повернення дітей у їхні сім’ї замість оформлення їх в інтернатні заклади. Це є складником реформи деінституалізації системи догляду дітей, яка є одним із зобов’язань України на шляху вступу до ЄС.

Стратегія забезпечення права кожної дитини на зростання в сімейному оточенні не може реалізуватися без реформи соціальних послуг, звернула увагу голова Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей Ірина Тулякова.

“Ми не можемо виконати наші завдання, створивши на національному рівні стратегію, якщо на місцях вона не виконується, і голова громади не знає, скільки у нього родин, які потребують такої послуги, як тимчасовий перепочинок або денний догляд, скільки можливостей відкриті для дітей, які тільки народилися і потребують раннього втручання”, – зауважила вона.

Вона розповіла, що в межах реалізації заходів стратегії визначені 10 пілотних областей. З 261 громади, які подалися на участь у проєкті з надання малих грантів на соцпослуги, 45 є “пілотними” громадами, і вони вже співпрацюють з громадським сектором.    

Відбір територіальних громад та конкурсний відбір отримувачів малих грантів здійснюватиме Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю. Генеральний директор фонду Віталій Музиченко презентував умови проєкту.  

Він розповів, що перший етап проєкту вже завершився. Він розпочався у лютому 2025 року і передбачав відбір громад із визначених регіонів. У квітні–травні пройде конкурсний відбір, а початок надання послуг запланований на червень 2025 року.

Загалом планується надати від 100 малих грантів сумою до 60 тисяч доларів кожен. Термін надання послуги – 12 місяців. Грошову допомогу надаватимуть авансом.

До переліку послуг, які будуть підтримані у рамках проєкту, входять такі:

  • формування життєстійкості;
  • супровід під час інклюзивного навчання;
  • транзитне підтримане проживання/навчальна соціальна квартира (будинок) для дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування віком 16–23 років;
  • соціальний супровід сімей, які виховують дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування;
  • денний догляд для дітей з інвалідністю;
  • соціальний супровід сімей з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах;
  • тимчасовий відпочинок для батьків, які здійснюють догляд за дітьми з інвалідністю;
  • раннього втручання.

Грант можуть отримати громадські організації, благодійні фонди, інші юридичні особи та фізичні особи-підприємці (ФОП).

В Україні у 21 області діють понад 70 команд раннього втручання. Це комплексна допомога сім’ям з малими дітьми, що мають порушення розвитку або ризик виникнення таких порушень. Послугу надають мультидисциплінарні команди, які працюють як з медичним, так і з освітнім та соціальним складниками.

Раніше ZMINA писала, що в місті Ірпінь на Київщині створили новий центр, де надаватимуть повний спектр соціальних послуг.  Зокрема, запровадять безоплатний денний догляд за дітьми та людьми з інвалідністю і соціальне таксі.

Раніше ZMINA повідомляла, що попри те, що запит на соціальні послуги серед українців офіційно збільшився в три рази, з місцевих бюджетів на послуги для родин у середньому виділяють лише 3% коштів. За словами заступниці міністра соцполітики Уляни Токарєвої, підтримка родин і дітей в громадах займає останні місця”.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter