Нацкомісія зі стандартів державної мови рекомендує перейменувати 1,4 тисячі назв населених пунктів

Дата: 27 Червня 2023
A+ A- Підписатися

Національна комісія зі стандартів державної мови рекомендувала змінити понад 1,4 тисячі назв сіл, селищ і міст України. Рішення ухвалили на виконання Закону “Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії”. Воно містить рекомендації окремо щодо кожної області.

Відповідне рішення оприлюднили на її офіційному сайті.

Фото: Фотопланета

Список розробила робоча група, до складу якої ввійшли філологи та історики закладів вищої освіти з усіх регіонів України.

Так, Нацкомісія визначила перелік назв сіл, селищ і міст, які потребують зміни через невідповідність орфографічним, граматичним і словотворчим нормам української мови або містять у назві ідеологеми, пов’язані з російською імперською політикою в Україні.

Водночас, як пояснює “Детектор медіа”, до списку ввійшли деякі населені пункти, назви яких мають давнє походження й архаїчну чи діалектну основу, приміром селище Красне на Львівщині чи село Сапогів на Франківщині, а також низка назв із коренем “красний” (зі староукраїнської – гарний, красивий) – Красне, Краснопіль тощо.

Нагадаємо, що в Україні з 2015 року виготовлення, поширення, а також публічне використання символіки комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, зокрема у вигляді сувенірної продукції, публічне виконання гімнів СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних та автономних радянських республік або їхніх фрагментів стало протизаконним.

Відтоді, до початку повномасштабної війни, у межах декомунізації перейменували майже тисячу українських міст та демонтували понад 2,5 тисячі пам’ятників, пов’язаних з радянським минулим.

Тим часом впродовж 2022 року в Україні перейменували 9859 топонімів і демонтували 145 пам’ятників, пов’язаних із пропагандою російської імперської політики. 

У червні минулого року Міністерство культури та інформаційної політики створило раду, яка працюватиме над питаннями дерусифікації, декомунізації та деколонізації. Віднині органи місцевого самоврядування в діалозі із суспільством мають доходити спільного рішення щодо демонтажу чи перенесення пам’ятників та інших об’єктів радянського минулого й далі координувати його з радою.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter