Національну правозахисну премію за 2019 рік отримала волонтерка, яка допомагає полоненим на Донбасі
Національну правозахисну премію за особливий внесок у правозахисну сферу протягом 2019 року отримала волонтерка Ірина М., яка працює з полоненими на Донбасі.
Як повідомляє ZMINA, цю премію ініціювала платформа “Правозахисний порядок денний” у 2016 році і 10 грудня на Правозахисній неконференції вручила вже вчетверте.
Справжнього імені лауреатки 2019 року ініціатори наразі не називають публічно, оскільки це пов’язано з питаннями безпеки. Адже Ірина, за свіченням організаторів премії, виконує ключове для життя полонених в ОРДЛО завдання.
“Насправді ця людина щодня, із року в рік робить все для того, щоб наші полонені виживали. Адже дуже важливо в полоні знати, що за тебе борються, що тобі допомагають. Ця людина дає полоненим розуміння того, що про них пам’ятають, що їхні потреби намагаються задовольнити і їхні питання вирішуються”, – відрекомендували лауреатку під час нагородження.
![](https://zmina.info/wp-content/uploads/2019/12/premia3.jpg)
З міркувань безпеки замість жінки отримати нагороду вийшли колишні полонені Ірина Довгань та Валерій Наседкін, які після звільнення допомагають правозахисниці в роботі. Але, за словами виконавчої директорки Центру громадянських свобод Олександри Романцової, сама лауреатка була в цей час присутня в залі.
Вручали премію правозахисниця Олена Семьоркіна, представниця Української Гельсінської спілки з прав людини, яка входить до платформи ППД.
![](https://zmina.info/wp-content/uploads/2019/12/premia2.jpg)
Олександра Романцова зазначила, що наразі на нагороді не вигравірувано навіть псевдоніма лауреатки. Але це можна буде зробити тоді, коли робота, яку вона зараз виконує, вже буде непотрібна.
Нагадаємо, у 2018 році Національну правозахисну премію отримала правозахисниця Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ), юристка Дар’я Свиридова, яка, зокрема, веде справи заручників в окупованому Криму.
У 2017 році Національну правозахисну премію отримали правозахисниця, яка працює з дітьми в зоні конфлікту на Донбасі, Олена Розвадовська та журналістка і співкоординаторка Медійної ініціативи за права людини Марія Томак. У 2016-му – луганський активіст Геннадій Щербак за створення бази даних про порушення прав людини в умовах конфлікту на Донбасі.
Платформа “Правозахисний порядок денний” – неформальна коаліція правозахисних організацій, що працюють над вирішенням системних проблем законодавства та практики для захисту фундаментальних прав людини. Учасниками платформи виступають Українська Гельсінська спілка з прав людини, Харківська правозахисна група, Центр громадянських свобод, Amnesty International в Україні, Центр інформації про права людини, Центр досліджень правоохоронної діяльності, Проєкт “Без кордонів”, “Євромайдан SOS”. Роботу платформи координує Центр громадянських свобод.