На Закарпатті багатодітній родині переселенців відмовляють у статусі

Дата: 09 Серпня 2016
A+ A- Підписатися

Сім’ї матері трьох дітей, яка через військові дії переїхала з Ізюму до Мукачівського району Закарпатської області, відмовляють у довідці про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.

Про це повідомляють в Українській гельсінській спілці з прав людини.

Як розказали правозахисники, пані Олена 22 роки пропрацювала вчителькою початкової школи. Коли почались бойові дії на сході України, сім’я вимушено покинула місто Ізюм. Родина втратила свій будинок, все майно. Але чиновники відмовляють у поновлені довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, навіть враховуючи ті обставини, що дані посвідчення вже видавалися Управлінням соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації.

“Наш будинок в зоні АТО розташований біля стратегічної траси. Пригадую, як по нашій дорозі їхали танки, “тягачі”.  В сусідів була шиномонтажна майстерня, а коли туди почали заїжджати танки – це вже була остання краплина на користь переїзду. Прибувши сюди ми не мали жодного знайомого. Першими нашими помічниками була одна з релігійних громад. …Цілий рік я стояла на обліку, шукаючи роботу за спеціальністю. Працевлаштувалася самостійно і зараз вже продовжую працювати по професії в приватній школі. Житло шукали довго, бо через те, що ми багатодітна сім’я, зазвичай отримували відмову. Але все ж таки ми знайшли дім і зараз проживаємо в селі Мукачівського району”, –  ділиться спогадами харківська переселенка.

Чоловік Олени брав активну участь в обороні територіальної цілісності, був у самообороні міста Ізюм. Сім’ї неодноразово погрожували і саме це стало ще однією причиною, чому вони вирішили покинути рідне місто. Тепер повертатися додому небезпечно, тож родина  висловлює своє бажання залишитись на Закарпатті, адже тут їм подобається.

Але управління соціального захисту населення Мукачівської райдержадміністрації повідомило пані Олену про технічну неспроможність поновити довідки їхній сім’ї.

“Тепер ви не переселенці, а звичайні громадяни, бо місто Ізюм не зона проведення АТО”, – заявили держслужбовці.

Водночас, відповідно до наказу антитерористичного центру при Службі безпеки України № 33/6/а від 7 листопада 2014 року, Харківська область в період з 7 квітня по 14 вересня 2014 визначена як район проведення АТО. А згідно з розпорядженням Кабінету міністрів України № 1053-р  та діючого № 1275-р, місто Ізюм, з якого виїхала родина харківських переселенців, входить до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

“Відповідно до ст. 2 Закону України “Про забезпечення прав і свобод  внутрішньо переміщених осіб” наша держава має провести всі можливі заходи для створення умов добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні. Добровільного і тільки добровільного повернення! У справі з нашими співвітчизниками, які виявилися переселенцями із Харківської області неможливо допустити навіть думки, щоб державні органи, а саме Мукачівський соцзахист, сприяли до примусового повернення цих людей в небезпечне для їхніх життів місто”, – зазначив представник УГСПЛ Борис Кондратюк.

Відсутність діючих довідок нанесло сім’ї переселенців значних матеріальних та інших втрат, які по суті є порушеннями соціально-економічних та гуманітарних прав громадянина України.

“Зокрема, це вплинуло на те, що ми не зуміли скористатися пільгами при вступі у навчальний заклад дитини, втрата пільг за оплату навчання, проблема з оформленням закордонного паспорта, оновленням фото у внутрішньому паспорті”, – прокоментувала пані Олена.

Зараз сім’я харківських переселенців з допомогою УГСПЛ звернулася до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та висловлює готовність відстоювати свої права у суді.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter