На сході України порушується право на справедливий суд – звіт ОБСЄ

Дата: 02 Березня 2016
A+ A- Підписатися

На сході України порушується право громадян на справедливий суд.

Про це йдеться в доповіді ОБСЄ “Доступ до правосуддя в контексті конфлікту в Україні”.

У звіті йдеться, що доступ до правосуддя обмежено через низку факторів, зокрема відсутність легітимних і ефективних послуг у сфері правосуддя на непідконтрольних уряду України територіях, зменшення ефективності діяльності переміщених судів і органів прокуратури, обмеження свободи пересування між підконтрольними та непідконтрольними уряду територіями та навмисне знищенням матеріалів справ членами незаконних збройних формувань (НЗФ) на Луганщині та Донеччині.

Втрата матеріалів справ призвела до призупинення або повного припинення розгляду значної кількості справ. Часто люди, які проживають на непідконтрольній Україні територіях, змушені долати великі відстані, щоб подати позовні заяви або бути присутніми на судових засіданнях на підконтрольних уряду територіях. Крім того, відсутність української поштової служби на підконтрольних НЗФ територіях унеможливлює доставку на цю частину України судових викликів і повідомлень.

В ОБСЄ переконані, що припинення діяльності українських судів і створення “паралельних систем” “правосуддя” призвело до довільного позбавлення свободи людей як на територіях, підконтрольних уряду, так і на територіях, підконтрольних НЗФ.

“На територіях, підконтрольних уряду України, втрата матеріалів справ призводить до неможливості подання апеляційних скарг засудженими особами і, як наслідок, продовження строків тримання їх під вартою”, – йдеться у звіті ОБСЄ.

Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ закликала всі українські державні органи та органи незаконних збройних формувань відновити втрачені матеріали справ і звільнити людей, які незаконно або безпідставно утримуються під вартою. Моніторингова місія також просить уряд України розробити інструкції щодо відновлення матеріалів справ, а міжнародне співтовариство – підтримати такі зусилля.

З вересня 2014 року на підставі додаткових розпоряджень вісім суддів переїхали з території, які контролюються незаконними збройними формуваннями. Всі інші суди (51 суд першої інстанції), що знаходились на території, непідконтрольній українському уряду, закрилися, а територіальну підсудність їхніх справ передали місцевим судам на підконтрольній Києву території.

Органи прокуратури, які також перемістились на підконтрольну уряду України територію, на відміну від судів, не мають прямих розпоряджень, які б регулювали процес їх переміщення, зауважують у ОБСЄ. Генеральна прокуратура повідомила СММ, що із загостренням ситуації прокуратури Донецької та Луганської областей (34 місцевих прокуратур) перемістилися до Маріуполя та Сєвєродонецька.

У ОБСЄ зауважують, що для людей на території, яка контролюється НЗФ, лишаються недоступними базові послуги, зокрема оформлення довіреностей, купівлі або продажу нерухомості, складання заповітів, оформлення спадщини та нотаріальне посвідчення дозволу на виїзд неповнолітніх дітей закордон. Ситуацію ще ускладнює те, що документи нотаріальних контор, вилучені членами “ДНР”, зберігаються в опечатаних приміщеннях і не надаються органам державної влади України.

Спеціальна моніторингова місія вказує на суперечливість інформації щодо права, яке застосовується на території незаконного збройного формування на Луганщині. Також представники НЗФ Луганщини зізнаються, що перед ними постають проблеми нестачі професійних кадрів, зокрема суддів, прокурорів і адміністративно-технічного
персоналу, що додатково ускладнює непросте завдання створення повністю нової системи правосуддя. Нестача кваліфікованих фахівців, зокрема, проявляється під час відбору “суддів”, оскільки багато потенційних “кандидатів” переїхали на підконтрольну Україні територію, йдеться у звіті.

ОБСЄ зауважує, що “система правосуддя” НЗФ Донеччини створена “у короткий, непрозорий строк та довільний спосіб”.

За словами осіб, з якими поспілкувалась місія ОБСЄ, “суди” НЗФ Донеччини включають “Верховний суд”, “міські” та “районні” “суди” та “спеціалізовані” “суди”, в тому числі “арбітражні суди” та “військові”.

У “Генпрокуратурі” НЗФ Донеччини кажуть, що “суди” працюють у Горлівці, Макіївці, Старобешеві, Амвросіївці, Харцизьку, Шахтарську, Єнакієвому, Новоазовську, Тельмановому, Докучаєвську та Ясинуватій. За повідомленням НЗФ на Донеччині, їхні “суди” розглянули понад 20 тисяч судових справ і матеріалів справ, в тому числі кримінальні, цивільні та адміністративні справи. Також розпочато 4 855 “судових проваджень” щодо 5 673 людей. 1 113 осіб перебували “під вартою”.

У ОБСЄ констатують, що відсутність ефективних і прозорих судів поряд з припиненням діяльності українських судів та відповідно ускладнений доступ до них створюють серйозні проблеми реалізації права на доступ до правосуддя для населення на територіях, підконтрольних незаконним збройним формуванням на сході України. Оскільки їхні “системи правосуддя” є переважно слаборозвиненими та не можуть гарантувати населенню у цьому регіоні надання багатьох базових послуг, існує необхідність прийняття гнучких рішень задля забезпечення реалізації основних прав, у тому числі права на отримання державної соціальної допомоги та права власності, що гарантовані Європейської конвенції з прав людини і Конституцією України, а також міжнародними зобов’язаннями України.

У ОБСЄ нагадують, що відповідно до ст. 13 Європейської конвенції з прав людини держави-учасниці зобов’язані забезпечити ефективний засіб юридичного захисту у разі порушення прав і свобод.

“Держави на свій розсуд вирішують, яким чином вони виконуватимуть це зобов’язання, але ефективні засоби юридичного захисту повинні бути доступними, забезпечувати можливість відшкодування збитків і передбачати розумні перспективи успішного розгляду справи”, – йдеться у звіті.

Нагадаємо, згідно зі ст. 6 Європейської конвенції з прав людини право на справедливий суд включає гарантії процесуальних прав, а саме право на доступ до суду, право на виконання судових рішень16 і право на остаточність судових рішень.

Як повідомлялось раніше, до судів України передали 173 кримінальні справи з непідконтрольної території Донбасу.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: