На місці слідчого експерименту в справах Майдану на Інститутській нищать докази – правозахисниця

Дата: 13 Травня 2019
A+ A- Підписатися

На вулиці Інститутській у Києві виконавці дорожніх робіт знищили частину доказів щодо епізоду вбивства Героя Небесної сотні Олександра Плеханова, який загинув на барикадах від пострілу снайпера 18 лютого 2014 року.

Про це на своїй сторінці у Facebook повідомила адвокатка його сім’ї Марина Лиличенко

У коментарі Центру прав людини ZMINA адвокатка розповіла, що Генпрокуратура декілька місяців тому повідомила, що знайшла відео, на якому видно момент розстрілу Плеханова. 

“Ми дослідили це відео і почали процес підготовки слідчого експерименту, в якому беруть участь баліст, геодезист, судово-медичний експерт та статист. Заздалегідь ми визначили точку, на якій відбулося вбивство Плеханова, та намалювали фарбою точку, де він знаходився”, – розповіла Лиличенко.

Графіки роботи всіх експертів, за її словами, різні, а тому експеримент неодноразово відкладався. Проте вже 14 травня всі його учасники мали зібратися на Інститутській. 

“Сьогодні статист, який бере участь в експерименті, повідомив, що саме на місці, де ми поставили фарбою точку, стоїть бульдозер, який знімає бруківку. Я повідомила про це прокуратуру”, – зауважила Лиличенко. 

За її словами, представники так званого Музею Майдану наразі не мають права проводити жодні роботи на цьому місці, адже досі суд визначає питання арешту цієї ділянки. Остаточне рішення суд має ухвалити 20 травня. 

Тепер, як підкреслює адвокатка, є ризик того, що отримані під час експерименту дані можуть узяти під сумнів у суді захисники снайперів, які розстріляли активіста. 

Олександр Плеханов 

У свою чергу начальник відділу спеціальних розслідувань ГПУ Сергій Горбатюк розповів активістам Адвокатської дорадчої групи, що у будівельників, які працювали над знищенням бруківки, був нібито дозвіл від заступниці Генпрокурора. 

“Це рішення не погоджено зі слідчим прокурором у справі. Повноважень видавати такі дозволи немає у заступника прокурора. Ми вважаємо це неправильним. Але також сьогодні є рішення суду про скасування арешту на цю ділянку, де мають проводитися слідчі експерименти. В лютому ми написали листа забудовнику і в музей, що, оскільки проводяться слідчі експерименти, будь ласка, не починайте роботу без погодження зі слідчим прокурором, так як це може зашкодити проведенню запланованих слідчих експериментів. На сьогоднішній день їх залишилось дев’ять, і вони заплановані умовно в нижній частині також. Скільки часу може знадобитися на проведення? Якщо без вихідних, то дев’ять днів, якщо з вихідними, то пару тижнів”, – роз’яснив Горбатюк. 

Водночас він пояснив, що, якщо всі дев’ять експериментів ГПУ завершить вчасно, надалі потреба доступу до цих місць знову може виникати, оскільки наразі немає вироків за цим епізодом, а рельєф змінюється:

“Ми зацікавлені в тому, щоби він не змінювався до тих пір, поки не отримаємо вирок, хоча би в справі п’яти обвинувачених беркутівців, оскільки в будь-який момент може бути клопотання від сторони захисту, наприклад, стосовно перевірки. І в цьому є ризик”. 

Нагадаємо, що цього року в Україні відзначають п’яті роковини трагічних подій на Майдані, коли силовики почали розстрілювати активістів. У лютому низка міжнародних та українських правозахисних організацій закликала Україну активніше розслідувати розстріли активістів на Євромайдані. У своїх заявах вони говорили про “обмежений прогрес” у розгляді справ та назвали ситуацію, коли п’ять років суди розслідують злочини, скоєні під час Революції гідності, ганьбою українського судочинства.

За даними Генпрокуратури, всього під час Євромайдану постраждали 2,5 тисячі людей, 104 з них загинули. 48 осіб загинули внаслідок розстрілів на Інститутській 20 лютого 2014 року. 80 людей дістали поранення саме від обстрілів з боку “Беркуту”. Усі злочини, скоєні під час Революції гідності, умовно об’єднані в одну велику “справу Майдану”, яка налічує 89 кримінальних проваджень. У них, зокрема, розслідують убивство 91 людини (78 мітингувальників та 13 силовиків).

Експерти неодноразово казали, що створення Музею Майдану, про який говорить влада Києва, ставить під загрозу розслідування розстрілів на Інститутській. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter