На Черкащині роми звернулися до поліції через дискримінаційний матеріал у газеті

Дата: 10 Липня 2018
A+ A- Підписатися

4 липня ромська громадська організація Черкащини “Романі рота” звернулася до СБУ, поліції, прокуратури та обласної державної адміністрації щодо розпалювання міжнаціональної ворожнечі в публікації місцевої газети “Вечірні Черкаси” та на сайті видання.

Про це повідомляє “Детектор медіа” з посиланням на правозахисницю та представницю Ромського радіо Chiriklo Ольгу Веснянку.

27 червня на сайті “Вечірні Черкаси” вийшла новина із заголовком “У Звенигородці ром зґвалтував неповнолітню дівчину”.  Згодом вона вийшла в друкованій версії видання, але вже виправлена. Сайт наразі не працює. Автор новини – Сергій Радченко. Про інцидент він також написав на своїй сторінці у Facebook.

Правоохоронців роми просять відкрити провадження за ч. 1 ст. 161 Кримінального кодексу України та притягнути винних до відповідальності. В ОДА – “здійснити профілактичні заходи, щоб у подальшому уникнути подібних ситуацій, які можуть виникнути між громадянами України та особами ромської національності”.

“Дані дії свідчать про те, журналіст “Вечірніх Черкас” Сергій Радченко створює умисні дії, спрямовані на розпалювання національної расової ворожнечі та ненависті між громадянами України та особами ромської національності, на приниження честі та гідності останніх”, – йдеться в листі ГО.

Правозахисниця Ольга Веснянка розказала “Детектору медіа”, що матеріали, які розпалюють міжнаціональну ворожнечу, “часто зустрічаються і в українських онлайн-медіа, і в друкованих ЗМІ” саме перед нападами на ромів. До того ж, як каже правозахисниця, ЗМІ акцентують увагу лише на кавказцях чи ромах. Таким публікаціям, за словами пані Веснянки, зазвичай надається не юридична оцінка, а моральна: “У найліпшому разі – Комісією з журналістської етики”.

“Хоча насправді 161-ша стаття Кримінального кодексу України говорить про покарання за розпалювання міжнаціональної ворожнечі. Вона передбачає, щоб були потерпілі, які подають заяву до правоохоронних органів. ЇЇ фактично не можна застосувати до слів. Зрозуміло, що за мову ворожнечі треба штрафувати, а за дії – саджати. Але в нас поки що навіть важко добитися, щоб цю статтю інкримінували, наприклад до вбивць рома у Львові. Але правоохоронцями має бути надана публічна оцінка”, – розказала вона.

“Детектору медіа” журналіст Сергій Радченко повідомив, що не хотів нікого образити, а лише виклав факти у своїй новині.

“Я не вважаю, що словом “ром” можна розпалити якусь ворожнечу, – сказав він. – Якщо українець вчиняє якийсь злочин, звичайно журналісти про це писати не будуть, тому що це за замовчуванням. Але пишуть, наприклад, “киянин”. Якщо я пишу “киянин”, “черкащанин”, то це ж не є розпалюванням ворожнечі”, – зазначив він.

Журналіст зазначив, що у своєму матеріалі подав лише факти, які отримав із власних джерел. Він також сказав, що ромська організація має право подавати будь-які заяви до правоохоронних органів, та зазначив, що вони таким чином “самі намагаються маніпулювати якимись речами, привертають самі увагу до якихось проблем”.

Як повідомлялося раніше, на Черкащині голову ромської громадської організації “Романі Рота” Володимира Бамбулу звинувачують у супротиві поліцейському, представникам влади та тримають під домашнім арештом. Водночас адвокат Бамбули вважає це тиском з метою завадити правозахисній діяльності підзахисного, адже жодного конкретного імені постраждалого досі не назвали.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter