На тимчасово окупованих українських територіях російські військові зруйнували майже 90 медзакладів
“Більше ніж 400 українських закладів охорони здоров’я опинилися на тимчасово окупованих росіянами територіях. Ворог вже зруйнував тут 87 об’єктів охорони здоров’я, 84 з яких – на Донеччині, і продовжує нищити медичну інфраструктуру регіону”, – йдеться у повідомленні.
Заступник міністра охорони здоров’я Олексій Яременко поінформував, що Україна продовжує підтримувати медичну систему у тимчасово захоплених регіонах та щомісяця перераховує медзакладам кошти. Зокрема, за його словами, від початку повномасштабної війни вже перераховано понад 4 мільярди гривень.
“Там наші лікарі, які лікують наших українських пацієнтів. І це наша принципова позиція – завжди підтримувати своїх, де б вони не були. Сьогодні ми маємо зв’язок з більшістю медичних закладів, які знаходяться в окупації. Кожному, з ким такий зв’язок встановлено, щомісяця перераховується 1/12 від обсягу річної суми контракту за Програмою медичних гарантій“, – розповів Яременко.
Він додав, що медикам, які працюють на тимчасово захоплених територіях, нараховується українська заробітна плата у розмірі не менше ніж 20 000 гривень для лікаря та 13 500 – для медичної сестри.
У МОЗ наголошують, що на тимчасово окупованих територіях медики продовжують лікувати пацієнтів, навіть ризикуючи життям.
Зокрема, за інформацією міністерства, лише на Херсонщині від початку війни понад пів тисячі лікарів “первинки” внесли в електронну систему дані про звернення 107 000 пацієнтів, а лікарі виписали електронні рецепти для понад 4 000 пацієнтів.
Станом на початок червня, з початку повномасштабного російського вторгнення військові РФ убили 11 медичних працівників, ще 46 отримали поранення. Крім цього, повністю знищено понад 100 медичних закладів.
Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.
Такими злочинами вважають:
- умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
- катування і нелюдське поводження;
- зґвалтування;
- руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
- примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
- використання населення як “живих щитів”;
- депортація до Росії чи на окуповані нею території;
- викрадення і незаконні арешти цивільних;
- взяття заручників;
- напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
- віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
- використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
- використання отруйних речовин;
- напади на релігійні й культурні установи;
- розграбування суспільної та особистої власності тощо.
Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.
Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.
Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.