На Тернопільщині за кошти донорів облаштували прихисток для переселенців, але понад рік він пустував
У місті Хоростків, що на Тернопільщині, створили прихисток для переселенців за фінансування норвезьких донорів, але відкрили його лише через півтора року.
Про це повідомив представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Тернопільській області Олександр Криницький, пише “Суспільне Тернопіль”.
Заступник голови Хоростківської громади Петро Сліпець пояснив, що угоду з іноземними донорами не порушували, а прихисток не використовували через відсутність потреби. Він уточнив, що цей об’єкт розташований у Хоросткові, а його облаштування профінансувала Норвезька рада в справах біженців в Україні. За словами посадовця, будівля розрахована на 50 людей.
У грудні цього року прихисток внесли до реєстру місць тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, хоча його облаштували ще у 2023 році. Представник Уповноваженого з прав людини в області зазначив, що на завершення робіт знадобилося майже півтора року, але зараз усі проблеми, зокрема з електропостачанням і газом, уже розв’язали. Під час моніторингу він виявив, що область не приймає евакуаційних потягів, оскільки бракує місць для безоплатного тимчасового проживання переселенців.
Наразі в прихистку мешкають 11 переселенців, серед яких і Ольга Яшина із Запоріжжя. Жінка переїхала на Тернопільщину 2022 року разом із сином і батьками, а два тижні тому оселилася в Хоросткові. Вона зазначила, що в прихистку є всі необхідні умови: пральня, кухня, тепло, світло та інтернет. Водночас Ольга висловила побажання, щоб кухня була і на другому поверсі, оскільки нині всім доводиться користуватися лише однією, через що виникають незручності.
Сліпець повідомив, що кімнати для переселенців облаштували переважно на дві особи. У кожній з них є два ліжка, тумбочка та шафа. Спочатку в цьому приміщенні планували розмістити міськраду громади, тому на момент початку проєкту будівля була готова на 90%: там уже зробили шпаклювання стін, електропроводку, опалення та підвісні стелі. За підтримки Норвезької ради завершили ремонт, встановили лінолеум, облаштували два санвузли та душові кабіни, а також кухню на першому поверсі. Для прихистку надали меблі та техніку: 50 ліжок, 50 тумбочок, 25 шаф, чотири холодильники, дві плити та три пральні машини.
На питання, чому приміщення раніше не внесли до списку місць для тимчасового проживання переселенців, Сліпець пояснив, що на той час у цьому не було потреби. Після початку повномасштабної війни в громаді перебувало близько півтори тисячі переселенців, яких розмістили в інших прихистках – у селах Карашинці, Малий Говилів, сільськогосподарському ліцеї та дитячо-юнацькій спортивній школі. До 2023 року більшість переселенців виїхала, і залишилося лише 137 людей, які переважно проживають у приватних будинках. Через це два прихистки, створені за підтримки Норвезької ради, залишалися незаселеними.
Сліпець уточнив, що весь проєкт фінансували донори й точну суму витрат він не знає. Переселенці живуть у цьому прихистку безкоштовно, а витрати на комунальні послуги покривають з держбюджету.
Нагадаємо, що на засіданні 25 жовтня уряд ухвалив експериментальний проєкт, який передбачає надання субсидій на оренду житла для внутрішньо переміщених осіб.