На Тернопільщині почалась ексгумація на території колишнього села Пужники
У Тернопільській області на території колишнього села Пужники почалась ексгумація тіл вбитих у 1945 році.
Про це розповіли у Міністерстві культури та стратегічних комунікацій.

Пужники – село, що утворили у XVIII столітті як частину містечка Бариш. Мешкали там переважно польські римо-католики.
У роки Другої світової війни село стало базою для польської Армії крайової, а один з потужних підрозділів створив місцевий вчитель Мечислав Варунек.
“На цих теренах завжди виникали якісь бійки між польськими і українськими селами, певні розбірки. Восени 1918 року село опинилося в межах Західноукраїнської Народної Республіки. Коли була проголошена ЗУНР, тоді мало не дійшло до збройної відкритої боротьби”, – розповідав журналістам “Радіо Свобода” історик Микола Посівнич.
Українсько-польське протистояння почалось у селі ще у 1943 році, втім лише у 1945-му курінь УПА “Сірі Вовки” під керівництвом Петра Хамчука ухвалив рішення остаточно знищити польський опорний пункт у Пужниках. Згадка про ці події є, між іншим, у “Літописі УПА” від 1989 року.
Очевидці пригадували, що в ніч з 12-го на 13 лютого Пужники оточили з кількох боків, коли там змінювалась охорона, призначена радянською владою. Найбільше загиблих могло бути в “Борковському рові”, що пролягав через село. За кілька днів після цих подій селяни перебрались в інші місця, а згодом населений пункт зник.
“Це було гарне місце для розташування військових підрозділів. А радянський режим боровся проти українського збройного підпілля і була така тенденція: всі хутори, менші села ліквідовувати і стерти з карти, щоб укрупнювати населені пункти, бо так легше контролювати, щоб вибити соціальну базу для УПА”, – пояснює Посівнич.



У Польщі увага до історії Пужників активізувалась у 2019 році, коли на місце трагедії почали приїжджати перші відвідувачі, аби вшанувати пам’ять загиблих. Рідні тих, хто мешкав у селі, створили сайт про його історію та фейсбук-спільноту, де збирають архівні матеріали.
Вже у 2023 році польсько-українські дослідники знайшли перші рештки тіл, а невдовзі до колишнього села з’їздив тодішній прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький.
Нині територію, де проводять ексгумацію, охороняє поліція. До складу польсько-української групи, яка працює на місці, входять судові медики, археологи, генетики та антропологи.

Українські посадовці, коментуючи новини, підкреслюють, що співпраця з Польщею є запорукою подолання важких сторінок історії двох народів, а від історичних суперечок між країнами виграє лише РФ.
Нагадаємо, що торік ексдепутата Вадима Колесніченка засудили за розпалювання ворожнечі через виставку про Волинську трагедію. Для цього знадобилось 14 років.