На місці масового поховання під Ізюмом ексгумували 59 тіл – більшість зі слідами насильницької смерті або катувань

Дата: 18 Вересня 2022
A+ A- Підписатися

Експерти ексгумували 59 тіл з масового поховання на околиці Ізюма Харківської області. Щонайменше одне з тіл, які вже оглянули, має сліди тортур. За словами судмедексперта, у закатованого чоловіка зв’язані за спиною руки та відрізана мошонка.

Про це повідомив голова Харківської ОВА Олег Синєгубов.

Ексгумація тіл цивільних у масовому похованні на околиці Ізюма. Джерело: телеграм-канал Олега Синєгубова

“Експерти Нацполіції в Харківській області ексгумували на сьогодні 59 тіл в Ізюмі. Тіла 16 цивільних чоловіків та 26 жінок доставлять на подальшу експертизу. 17 – військовослужбовців. Як зазначають фахівці, у більшості – наявні сліди насильницької смерті”, – йдеться у повідомленні.

За інформацією видання “Ґрати”, правоохоронці ексгумували тіло цивільного чоловіка зі слідами тортур. Як повідомив судмедексперт після візуального огляду, у вбитого були зв’язані руки за спиною та відрізана мошонка. Особа чоловіка та його вік на цей момент не встановлені. Тіло було у могилі з номером 91.

Тіло чоловіка зі слідами тортур із могили №91 масового поховання під Ізюмом. Фото: Стас Юрченко, “Ґрати”

Ексгумація триває вже другий день. На околиці Ізюма виявили поховання майже з 500 могил. В основному в них поховані цивільні, які загинули в період окупації Ізюма російською армією.

16 вересня Синєгубов повідомив, що серед тіл з масового поховання в Ізюмі, які були ексгумовані у п’ятницю, 99% мають ознаки насильницької смерті. Є декілька тіл зі зв’язаними за спиною руками, а одна людина похована з мотузкою на шиї. Вочевидь цих людей катували й стратили. Також серед похованих є діти.

Також відомо, що щонайменше тисяча мешканців Ізюма загинули внаслідок російських обстрілів і авіаударів, а також через брак медичної допомоги. Доступ до ліків був обмежений, а російські військові розграбували всі аптеки.

Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.

 Такими злочинами вважають:

 • умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
 • катування і нелюдське поводження;
 • зґвалтування;
 • руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
 • примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
 • використання населення як “живих щитів”;
 • депортація до Росії чи на окуповані нею території;
 • викрадення і незаконні арешти цивільних;
 • взяття заручників;
 • напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
 • віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
 • використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
 • використання отруйних речовин;
 • напади на релігійні й культурні установи;
 • розграбування суспільної та особистої власності тощо.

Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.

Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.

Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.

Раніше ZMINA оприлюднила перелік організацій, куди можна звернутися як по безкоштовні, так платні психологічні консультації.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter