На Київщині вперше провели курс для людей без громадянства

Дата: 14 Лютого 2024
A+ A- Підписатися

Благодійний фонд “Право на захист” розробив та провів на Київщині курс для людей, які не мають громадянства. Його мета полягає в тому, щоб підтримати таких осіб, допомогти їм більше дізнатися про свої права й навчитися їх реалізовувати.

Про це Центру прав людини ZMINA повідомили організатори курсу. 

Фото: БФ “Право на захист”

“Особа без громадянства – це людина, яка не є громадянином жодної країни та часто не має паспорта і жодних інших документів. Відповідно, таких людей юридично не існує. Цю ситуацію в Україні зумовили багато факторів, серед яких розпад СРСР, війна. Окрім того, люди без громадянства протягом багатьох років не мали законодавчої можливості отримати офіційний статус у державі”, – пояснили в благодійному фонді.

Наразі у світі проживає близько 10 мільйонів таких людей. За оцінками Агентства ООН у справах біженців, до повномасштабного вторгнення в Україні проживало близько 35 тисяч осіб без громадянства. Наразі ця цифра суттєво збільшилась і зростає щодня. Крім того, близько 200 тисяч дітей, які народилися на Сході України та в Криму з 2015 до 2021 року, не отримали українських свідоцтв про народження, що в майбутньому ставить їх під ризик життя без громадянства.

Люди, які роками жили без документів, стикаються з певними труднощами навіть після того, як отримають таку посвідку, оскільки й досі чимало працівників офіційних структур і державних установ не знають, хто такі особи без громадянства, та про їхній статус. Тож, якщо ці люди самі погано володіють інформацією про свої права, їм складно їх реалізовувати. “Право на захист” працює не тільки над тим, щоб допомогти їм отримати такі посвідки та надалі паспорти громадянина України, а й над упровадженням освітньої та просвітницької діяльності для осіб без громадянства.

Одним з важливих кроків у цьому напрямі є запуск курсу, аналогів якому в Україні наразі немає.

“Впродовж шести років ми працюємо над документуванням осіб без громадянства. Однак такий курс для них організовуємо вперше. За його допомогою учасники дізнаються більше про свої права та як їх реалізовувати”, – розповіла керівниця напряму допомоги особам без громадянства Софія Кордонець.

Базовий курс соціальної, правової та цифрової грамотності для осіб без громадянства в Київській області тривав з листопада 2023 до кінця січня 2024 року. Після завершення курсу всі учасники отримали планшети.

Курс охопив такі теми:

  • конституційні права та свободи в Україні;
  • доступні права для людей зі статусом особи без громадянства;
  • комунікація з державними органами;
  • робота із соціальними вебпорталами;
  • безпека в інтернеті;
  • робота з гугл-сервісами, поштовими службами, онлайн-банкінгом;
  • групова психотерапія;
  • техніки боротьби зі стресом і подолання страху;
  • поставлення SMART-цілей;
  • розвиток навичок самопрезентації.

“Ми організували наш курс, аби він дав можливість учасникам набути практичних знань і отримати поштовх до розвитку. Наші бенефіціари бачать своє майбутнє в Україні, вони хочуть отримати український паспорт та посісти гідне місце в суспільстві. Ми ж сподіваємось, що наш курс допоможе їм на цьому нелегкому шляху”, – додала проєктна менеджерка Людмила Бован.

Нагадаємо, що однією з підстав втрати громадянства України може стати добровільне набуття громадянином України громадянства держави, визнаної Верховною Радою державою-агресором або державою-окупантом.

Нині стаття 2 Закону “Про громадянство України” передбачає, що “якщо громадянин України набув громадянства (підданства) іншої держави або держав, то в правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України”.

У законопроєкті також визначили категорії тих, хто не може набути громадянства України: 

  • засуджені в Україні за скоєння тяжкого або особливо тяжкого злочину з урахуванням рівня загрози для нацбезпеки держави;
  • які вчинили на території іншої держави діяння, що визнане Кримінальним кодексом України тяжким або особливо тяжким злочином; 
  • які створюють загрозу націнтересам, нацбезпеці, охороні громадського порядку, суверенітету і територіальній цілісності України. 

Фото обкладинки: ВІККА

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter