Мустафа Джемілєв увійшов до фінального списку на премію Сахарова
Один із лідерів кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв увійшов до фінального списку цьогорічних номінантів на нагородження правозахисною премією Європарламенту “За свободу думки” імені Андрія Сахарова.
Кандидатуру Джемілєва підтримала у четвер найбільша політична група Європарламенту – Європейська народна партія, повідомляє “Укрінформ”.
“Важко знайти кращу кандидатуру на премію Сахарова, ніж Мустафа Джемілєв, лідер кримських татар, який усе життя боровся за свободу слова та права людини”, – наголосив під час обговорення депутат Яцек Саріуш-Вольський.
Окрім Джемілєва, на премію номіновані правозахисники із Туреччини, Китаю та Близького Сходу.
Лауреатів премії у Європарламенті оголосять 27 жовтня. Церемонія вручення премії і грошової винагороди в розмірі 50 тисяч євро пройде у грудні.
***
Мустафа Джемілєв один із провідників кримськотатарського національного руху, правозахисник, учасник дисидентського руху, політв’язень, Народний депутат України від фракції партії Блок Петра Порошенка, з 20 серпня 2014 року Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу.
За свої політичні погляди Джемілєв був виключений з вишу та 7 разів був судимий. Всього він провів 15 років у місцях позбавлення волі у період з 1966 по 1982. Джемілєв був одним з засновників та член Ініціативної групи із захисту прав людини в СРСР.
Після проголошення незалежності України Джемілєв став активним діячем політичного життя країни. З 1998 року Народний депутат України III, IV, V, VI, VII скликань та VIII скликань, автор кількох десятків законопроектів, колишній голова Меджлісу кримськотатарського народу (1991–2013), член комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин (з 1998 року), голова підкомітету з питань депортованих народів, національних меншин та жертв політичних репресій (2 вересня 2003 — 15 червня 2007), голова підкомітету з питань етнополітики, прав корінних народів та національних меншин України, жертв політичних репресій (з грудня 2012 року). Під час Кримської кризи Джемілєв займав позицію недоторканності кордонів України й не визнав референдум.
22 квітня 2014 Мустафі Джемілєву російська влада на 5 років заборонила в’їзд до Росії та Криму.
15 липня 2014 колишній керівник Меджлісу кримськотатарського народу подав позов до Європейського суду з прав людини проти Російської Федерації в зв’язку з порушенням прав і свобод кримських татар.