МОЗ: внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС вода у Дніпрі брудніша за норму у 28 тисяч разів
Внаслідок підриву російськими військовими Каховської ГЕС рівень забруднення води у Дніпрі за певними показниками перевищує нормальні показники у 28 тисяч разів.
Про це в інтерв’ю українській службі BBC розповів очільник МОЗ Віктор Ляшко.
Через підрив Росією Каховської ГЕС є ризик, що хімікати, збудники інфекційних хвороб із кладовищ, вбиралень та сміттєзвалищ можуть опинитися в криницях та відкритих водоймах, що спричинить масові зараження. Нині близько 700 тисяч людей втратили належний доступ до питної води, тож її їм доставляють у пляшках.
“Якщо забруднена вода потрапить в мережі водопостачання, все це може призвести до спалахів гострих кишкових інфекційних хвороб, у тому числі холери. Спочатку це можуть бути гострі кишкові інфекції, зазвичай бактеріологічні. Потім друга хвиля – це вже вірусні інфекції: гепатити, холера. А потім третя – паразитози”, – розповідає Ляшко.
Щодо сибірської виразки, то на сьогодні ризики виявити її у воді низький.
Також у зоні підтоплення опинились щонайменше 32 заправні станції, склади та нафтопереробні заводи, а ще у перший день стало відомо, що у Дніпро витекло 150 тонн машинного мастила, тож Центр контролю та профілактики хвороб збирає зразки для перевірки.
“Ми фіксуємо перевищення по мікробному числу в десятки тисяч разів… У 28 тисяч разів було перевищення по певних показниках”, – каже посадовець.
Втім, Міндовкілля переконує, що хімічні показники води в Дніпрі в межах норми, а вмісту нафтопродуктів не виявлено.
Нині у зонах підтоплення заборонили купатись та вживати воду не тільки людям, а й тваринам. Ба більше, під забороною купання на українському узбережжі Чорного моря.
“Очисні споруди перейшли на екстрені режими дезінфекції. Посилено моніторинг щодо якості води у водопровідній мережі, щоб не пропустити спалах”, – додає Ляшко.
На уточнююче запитання щодо того, у якому регіоні ситуація внаслідок затоплення гірша, міністр відповів таке: “Не коректно говорити, що у нас десь гірше, десь краще – у нас скрізь погано. Щоб не давати людям надію, що ось там набагато гірше, а тут можна купатися чи виловити рибу, ми говоримо про (небезпеку. — Ред.) у всій акваторії нижче Каховської греблі”.
Нагадаємо, що Україна вимагає від ООН визнати підрив Каховської ГЕС екоцидом та геноцидом українців. Також Україна звернулася до Міжнародного кримінального суду щодо підриву ГЕС, а представники суду вже побували в затоплених Херсоні та Антонівці.
Кореспондентка ZMINA з’ясовувала в Гаазі, як можна домогтися відповідальності за підрив Каховської ГЕС у міжнародних судах.