Мобінг на роботі: Верховна Рада дозволила інспекціям перевіряти роботодавців під час воєнного стану
15 квітня, у вівторок, Верховна Рада підтримала в другому читанні та в цілому законопроєкт № 11044. Документ дозволяє проводити позапланові перевірки роботодавців, якщо працівники або профспілки поскаржаться на мобінг – тобто приниження, переслідування чи інші вияви цькування на роботі.
Про це йдеться на сайті Верховної Ради України.

Новий закон змінює статтю 16 Закону “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану”. Тепер, навіть під час дії воєнного стану, Державна служба з питань праці має право перевіряти підприємства, установи чи окремих роботодавців – незалежно від форми власності та сфери діяльності – у разі скарг на мобінг, неоформлені трудові відносини або незаконне звільнення.
У пояснювальній записці до проєкту зазначається, що у 2023 році до Держпраці та її територіальних органів надійшло 553 звернення з ознаками цькування на робочому місці. Однак під час дії воєнного стану інспекції не мали повноважень перевіряти роботодавців з цього питання. Новий закон це змінює. Його ухвалення є актуальним також тому, що, ймовірно, правовий режим воєнного стану триватиме щонайменше до 6 серпня.
Нагадаємо, що 23 грудня 2022 року набув чинності закон, який передбачає відповідальність за мобінг – психологічне або економічне цькування працівників на робочому місці. Згідно з ним людина, яку визнають винною в мобінгу, може отримати штраф від 850 до 1700 гривень або відпрацювати від 20 до 30 годин громадських робіт. Якщо ж ідеться про підприємця чи керівника, який використовує найману працю, то штраф становить від 1700 до 3400 гривень або громадські роботи від 30 до 40 годин.
Законопроєкт № 11044 розробили, зокрема, тому, що до Державної служби з питань праці почало надходити більше скарг на випадки мобінгу. Його авторка, народна депутатка Юлія Гришина, неодноразово акцентувала на важливості відновити можливість проводити позапланові перевірки роботодавців під час воєнного стану – якщо на це є відповідна скарга від працівника або профспілки.