Міжнародний суд ООН розпочав слухання в першій справі України проти Росії

Дата: 06 Червня 2023
A+ A- Підписатися

У Палаці миру в Гаазі Міжнародний суд ООН відкрив публічні слухання в справі щодо порушення Росією міжнародних конвенцій на території України у 2014 році. Протягом двох тижнів судді слухатимуть представників України та Росії, які стисло викладуть свої претензії одне до одного та нададуть докази щодо них. Кожна сторона має по два дні на свої виступи.

ZMINA з місця подій розповідає, що відбувається в Палаці миру.

Україна звинувачує РФ у порушенні двох міжнародних конвенцій: Конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму та Конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації.

Агент України в Міжнародному суді ООН Антон Кориневич наголосив, що Росія регулярно демонструє зневагу до міжнародного права та до прав людей загалом. 

“Україна прибула до цього суду, щоб захистити основні права свого народу. Тисячі невинних українців вже зазнали смертоносних атак з боку Росії, мільйони людей залишаються під неминучою загрозою. Повсякденне життя цих людей було зруйноване, а їхні права були грубо порушені Російською Федерацією”, – проголосив Кориневич на відкритті засідання суду.

У складі української делегації до Гааги прибули українські дипломати, співробітники Офісу генерального прокурора та СБУ, іноземні правники, а також голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров та митрополит Сімферопольський і Кримський Православної церкви України Климент.

Протягом першого дня розгляду справи судді заслухають адвокатів України, зокрема професора Гарольда Хонджу Коха. Він розкриє суддям перелік тих обов’язків, що має Росія, згідно з міжнародними домовленостями та конвенціями.

Юридичні представники України також представлять суду докази фінансування Росією терористичних угрупувань, постачання їм зброї, зокрема й тієї, що призвела до збиття малазійського “боїнга” МН17, а також докази систематичної політики пригноблення корінних народів Криму. 

Кориневич наголосив, що саме відсутність відповідальності для Росії за злочини у 2014 році дала їй змогу чинити жорстокіші та масштабніші порушення сьогодні.

Адвокатка Марні Чік, яка представляє Україну, також наголосила на тому, що з кожним новим злочином на території України Росія лише збільшувала свою підтримку незаконних збройних формувань у Донецькій та Луганській області.

Правниця зауважила, що, хоча Росія й відкидає звинувачення України, вона не має доказів своєї невинуватості.

Протягом нинішніх слухань судді лише заслухають позиції сторін. Рішення ж ухвалюватимуть пізніше.

Нагадаємо, цей позов Україна підготувала та подала до суду 2017 року. У 2022 році Україна подала другу заяву до Міжнародного суду ООН проти Росії. У ній ідеться про порушення Росією Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter