Мін’юст запустив реєстр педофілів

Дата: 26 Жовтня 2021
A+ A- Підписатися

У тестовому режимі почав роботу Єдиний реєстр осіб, засуджених за злочини проти статевої свободи і статевої недоторканості малолітньої чи малолітнього.

Про це повідомили в Міністерстві юстиції.

Станом на 26 жовтня в реєстрі містяться дані 171 особи, яких притягали до відповідальності та які відбувають покарання за сексуальні злочини проти неповнолітніх. У Мін’юсті кажуть, що наповнюють реєстр, вивчаючи особові справи засуджених за аналогічні злочини, щоб навіть після відбуття покарання інформація про них зберігалася в цій базі даних. 

“Природою цього реєстру є те, щоб убезпечити, наприклад, навчальні заклади, або лікувальні заклади, або інших людей, які працюють із групами дитячих колективів, від того, щоб узяти таку людину на роботу”, – каже заступниця міністра Олена Висоцька

Парламент підтримав створення “реєстру педофілів” та посилення відповідальності за злочини проти статевої свободи та недоторканості малолітніх наприкінці 2019-го. Згодом відповідний документ підписав президент Володимир Зеленський

У реєстрі, згідно із законом, міститимуться прізвище засудженого, ім’я, по батькові, дата народження, місце проживання чи перебування, вид кримінального покарання, інформація про фактично відбуте покарання, а також про порушення правил адміністративного нагляду. Останній триватиме від одного до двох років.

Дані до реєстру можна внести лише на підставі обвинувального вироку суду, який набрав сили. У разі якщо злочин скоїли до створення реєстру, інформацію про злочинця вноситимуть на підставі ухвали суду за місцем проживання або місцем відбування покарання.

Висоцька сказала, що розглядає цю норму як перепону на шляху наповнення переліку:

“Це – певний захист прав людини. Абсолютно цивілізований крок. Але він дещо ускладнює реалізацію цього проєкту”. 

Фото: Olaf Heil / Global Look Press

Користуватися реєстром, згідно із законом, можуть керівники прокуратур та органів досудового розслідування, прокурори, слідчі та інші уповноважені особи Нацполіції та Державного бюро розслідувань. Доступ до переліку матимуть також: 

  • сільські, селищні та міські голови;
  • керівники державних адміністрацій та інших органів державної влади та місцевого самоврядування;
  • керівники дошкільних, середніх та позашкільних навчальних закладів, закладів охорони здоров’я;
  • керівники іншої установи та організації, зобов’язаної здійснювати нагляд за малолітніми особами або надавати їм послуги медичного, навчального чи соціального характеру, у зв’язку з розв’язанням питання щодо прийняття особи на роботу;
  • будь-яка фізична особа щодо інформації про себе;
  • будь-яка фізична особа щодо інформації про іншу особу в разі наявності завіреної відповідно до вимог Закону України “Про нотаріат” згоди особи, щодо якої така інформація запитується.

Віцепрезидент Всеукраїнської фундації “Захист прав дітей” та колишній начальник Управління кримінальної міліції в справах дітей Олексій Лазаренко раніше розповідав ZMINA, що подібні списки злочинців у поліції та прокуратури є й зараз. Утім, їхня наявність суттєво не впливає на запобігання злочинам проти дітей:

“Реєстр осіб, які вчинили злочини проти дітей, існує в загальній системі обліку правопорушень. Він, звичайно, передбачений для службового використання. Але, наприклад, досить запиту від органу освіти щодо перевірки особи, яка влаштовується на роботу, пов’язану з контактуванням з дітьми, і інформацію нададуть”.

Колишній правоохоронець прогнозував, що навіть напіввідкритий реєстр спричинить неабиякий ажіотаж у суспільства та хвилю самосуду:

“Є також ризики, що до цих списків потраплятимуть не ті, хто треба. Оскільки відомі випадки, коли замість реальних злочинців відбували покарання невинно засуджені. Наприклад, за 25 років, що пологівський маніяк Сергій Ткач лишався на волі, замість нього засудили одинадцятьох людей”. 

Нагадаємо, що цьогоріч від сексуального насильства постраждали 70 дітей, а минулого – понад 400. За рік кількість правопорушень проти них зросла на майже 20%. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: