Мінсоцполітики зменшило кількість переселенців за допомогою антиконституційних постанов?

Дата: 30 Травня 2017
A+ A- Підписатися

Міністерство соціальної політики заявляє, що з липня 2016 року кількість внутрішньо переміщених осіб в Україні скоротилась більше ніж на 200 тисяч.

Про це повідомляє прес-служба Міністерства соціальної політики.

За останніми даними управлінь соцзахисту населення, кількість вимушених переселенців на сьогодні становить 1 млн 584 тис. осіб або майже 1,3 млн сімей. Найбільша кількість внутрішньо переміщених осіб зосереджена в Донецькій області – 528 тис., Луганській – 289,7 тис., Харківській – 196,7 тис., м. Києві – 167 тисяч. Серед загальної кількості внутрішньо переміщених осіб – 806,6 тис. пенсіонерів, 57,6 тис. осіб з інвалідністю, 241 тис. дітей.

“Нині ж спостерігається тенденція до зменшення кількості внутрішньо переміщених осіб, які перебувають на обліку в структурних підрозділах з питань соцзахисту населення. Так з липня минулого року загальна кількість ВПО зменшилася більше ніж на 200 тис. осіб”, – йдеться в повідомленні.

У міністерстві відзначають, що таке зменшення пов’язано як з поверненням людей на місця свого постійного проживання, внаслідок чого вони втрачають статус ВПО, так і з рішеннями місцевих органів щодо скасування довідок за наявності підстав, визначених статтею 12 Закону “Про забезпечення прав і свобод ВПО”.

Як відомо, у згаданому законі, зокрема, зазначено, що “у разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання рішення про скасування дії довідки про статус ВПО приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання”.

У міністерстві повідомляють, що “за результатами вжитих заходів лише по Донецькій області протягом липня 2016 – квітня 2017 р. знято з обліку понад 190 тис. осіб”.

У Мінсоцполітики також нагадують, що з метою забезпечення обліку внутрішньо переміщених осіб впроваджено в дослідну експлуатацію Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб.

“Це має позитивні наслідки для впорядкування обліку ВПО, зокрема, дозволяє виявляти двійників ще на стадії реєстрації, повідомляти управління за попереднім місцем реєстрації щодо зняття з обліку внутрішньо переміщеної особи, яка переїхала на нове місце проживання”, – повідомляють у прес-службі.

Водночас правозахисниця, координаторка проектів Центру інформації про права людини Людмила Янкіна вважає, що такі підрахунки кількості переселенців не відповідають дійсності, оскільки методи здобуття цих цифр є сумнівними, а зменшення здебільшого зроблене штучним шляхом.

“Мало того, що для підтвердження статусу ВПО були впроваджені антиконституційні законодавчі акти та постанови, так ще й перевірки для цього підтвердження проводяться з порушеннями прав людини”, – говорить Янкіна у коментарі для Центру інформації з прав людини.

За її словами, сьогоднішнє повідомлення міністерства є “плювком у бік внутрішньо переміщених осіб, тому що від початку виникнення переміщення саме Мінсоцполітики є основним чинником проблем ВПО”.

“Саме вони є відомством, яке не впроваджує належним чином облік внутрішньо переміщених осіб, яке ініціювало антиконституційні постанови, перевірки громадян, які відбуваються з жорстким порушенням прав людини. Саме вони застосовують подвійні стандарти до ВПО, а з вуст міністра соціальної політики лунають дискредитуючі висловлювання”, – наголошує Янкіна.

Правозахисниця навела приклад порушень при процедурі перевірки ВПО.

“Приходить перевірка до людини за місцем тимчасового перебування, а людина, наприклад пенсіонер, вийшла в магазин. А перевірка фіксує, що людина відсутня. І потім їй скасовують довідку про статус ВПО, і людина не отримує пенсію. А це власне і є антиконституційним, оскільки український пенсіонер не має доводити, що він має право на пенсію”, – каже Янкіна.

Вона також додала, що єдиний інформаційний реєстр переміщених осіб мали ввести за законом про ще на початку 2015 року, і на це були виділені великі гроші. А реєстр ввели лише минулої осені. І те, як зараз він працює, теж створює проблеми для ВПО. Адже постійно призупиняються виплати пенсій.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: