Міноборони відкидає звинувачення в “ручному керуванні” акредитаціями журналістів в ООС

Дата: 05 Грудня 2019
A+ A- Підписатися

Міністерство оборони України заявляє, що жодних обмежень або «ручного керування» процесом надання акредитації журналістам для роботи в районі проведення ООС не існує.

Фото – novynarnia.com

Про це йдеться в листі-відповіді відомства на заяву Інституту масової інформації щодо неприпустимості “ручного керування” акредитаціями журналістів в ООС.

В заяві медіаорганізація закликала силові органи акредитовувати журналістів в зоні ООС «за зрозумілими і публічно оголошеними правилами, відповідно до чітко встановлених критеріїв».

ІМІ зробило відповідну заяву, зокрема, через ситуацію із акредитацією фотокореспондента LB.ua Макса Левіна. 6 листопада він повідомив, що штаб Операції Об’єднаних сил відмовив йому в акредитації до зони ООС.

 «Акредитація представників ЗМІ для виконання завдань в районі ООС здійснюється за прозорою процедурою, алгоритмом та чітко визначеними критеріями, які викладені на сайті Міністерства оборони України. Жодних обмежень або “ручного керування” процесом надання акредитації журналістам не існує», – йдеться в листі за підписом першого заступника командувача Об’єднаних сил, генерал-майора Ігоря Танцюри.

У Міноборони розповіли, що допуск представників ЗМІ до району проведення ООС здійснюється відповідно до вимог: закону «Про інформацію»; «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях»; Інструкції про порядок допуску журналістів, працівників ЗМІ на об’єкти Міноборони та Збройні сили України (ЗСУ). Також робота представників цивільних ЗМІ в районі проведення ООС врегульована наказом командувача Об’єднаних сил.

У Міноборони також звернули увагу, що в деяких випадках свобода слова може бути обмежена, попри статтю 34 Конституції України (згідно з якою кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань).

«Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я населення …», – йдеться в листі.

Водночас медіаюрист ІМІ Алі Сафаров  погоджується, що в деяких випадках свобода слова може бути обмежена, однак ці обмеження мають базуватися саме на законі, тобто вищому нормативному акті, виданому законодавчою владою держави.

Тим часом, за словами медіаюриста, Закон України “Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях”, на який посилається командування ООС у своїй відповіді, не містить обмежень щодо діяльності журналістів у Донецькій та Луганській областях.

А Інструкція про порядок допуску журналістів, працівників засобів масової інформації на об’єкти Міноборони та ЗСУ, на яку посилається командування ООС, регулює питання допуску журналістів саме на об’єкти Міноборони та ЗСУ, зокрема на бойові позиції, склади, штаби тощо.

“Проте ця інструкція не охоплює пересування журналістів поза військовими об’єктами”, – зазначив Алі Сафаров.

“Таким чином, можна констатувати, що в законодавстві України відсутня норма, яка б спеціальним чином регламентувала б діяльність журналістів у Донецькій і Луганській областях і обмежувала б їхню діяльність порівняно із загальним порядком. Будь-які вимоги до журналістів перебувати в Донецькій і Луганській областях виключно після акредитації в командуванні ООС не мають законодавчого підґрунтя”, – зазначив юрист.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: