Мінкульт розпорядився закупити до бібліотек книжку, яку критикують за “печерні стереотипи” та антинауковість
Міністерство культури та інформаційної політики України планує придбати для бібліотек 459 примірників книжки “Щоб у 16 не було запізно” Марини Ланге. Книга раніше спричиняла критику, оскільки містить гендерні стереотипи, а також антинаукові твердження на кшталт того, що “закисання ока в семимісячної дитини стається тому, що вона не досить часто бачить маму”.
Інформація про придбання примірників міститься у відповідному наказі, яким затвердили перелік книжок для закупівлі у бібіліотечні фонди.
На книгу, що її виставила на продаж книжкова платформа Yakaboo, ще в червні звернув увагу співзасновник видавництва “Видавництво” Ілля Стронґовський.
“Низька грамотність, печерні стереотипи, знецінення, віктимблеймінг, шеймінг. Це видання ідеальний приклад того, що треба назавжди прибирати з книжок про виховання”, – написав він у фейсбуку та в коментарях до книги на сайті книжкової платформи.
Авторкою “Щоб у 16 не було запізно” є Марина Ланге. Як зазначено в анотації до книжки, авторка – “дипломований психолог Вищої школи практичної психології, сертифікований арттерапевт, ціннісно орієнтований консультант і коуч”. Із 2017 року Ланге проводить щотижневі тренінги для учнів та учениць 10–11 класів Ліцею лінгвістики, права та бізнесу “Міжнародний вимір”.
У книжці вона розповідає, що “дівчатка вже народжуються з жіночими якостями”. “Природними” для дівчат Ланге називає “вміння піклуватися, умиротворення, цнотливість і здатність надихати”. Більшість дівчат, навчає вона, “якщо їх завести в лабіринт, самі з нього не виберуться, так само легко вони гублять й у великих магазинах”.
Хлопцям натомість, пише Ланге, “щодня потрібно напрацьовувати чоловічі чесноти”, а якщо вони заблукали в лабіринті, “легко орієнтуються у просторі та логічно або інтуїтивно знаходять вихід”.
“Дівчата – це атмосфера. Тобто якості дівчини проявляються від того, яка навколо неї аура. Хлопчик – це досягнення. Про хлопчика, як і про чоловіка, говорять не стан чи слова, а лише дії та вчинки”, – йдеться в книзі.
Крім того, книжку критикували за віктимблеймінг. Ланге вчить, що “дівчинка має поводитися так, щоб у хлопчаків навіть думка не виникала її образити”.
“Тобто авторка, яка називає себе психологинею, підтримує тезу “культури зґвалтування” про те, що “жінка сама винна”, якщо щодо неї чинять насильство”, – зауважували в матеріалі “Поваги”.
Тоді ж, у червні, видавець Стронґовський закликав Yakaboo прибрати книжку з продажу. За його словами, так там і вчинили:
“Дзвонили з Yakaboo, книжку вони прибрали, подякували за пильність. Тішуся, що вже там”.
Водночас наразі книжку можна придбати на сайті за 300 гривень.
А 20 серпня Мінкульт закупив “Щоб у 16 не було запізно” для шкільних бібліотек.