Мешканцям ОРДЛО планують спростити оформлення паспортів

Дата: 04 Травня 2021
A+ A- Підписатися
Народні депутати хочуть спростити оформлення українських паспортів із позначкою про реєстрацію на тимчасово окупованих територіях.
 

Про це повідомляє Укрінформ із посиланням на пресслужбу партії “Слуга народу”.

За словами одного з ініціаторів відповідного законопроєкту №4564, Максима Ткаченка, із 2016 року реєстрацію місця проживання передали до повноважень місцевої влади – сільських, селищних або міських рад.

Тобто, українці з луганською чи донецькою реєстрацією, яким потрібно змінити фото у паспорті, зробити у ньому якісь позначки або ж вперше отримати паспорт і зареєструвати місцем проживання Луганськ, Донецьк чи, наприклад, Севастополь, не можуть звернутися до жодної місцевої ради на підконтрольній Україні території.

Особливо гостро стоїть проблема для молоді, яка вперше отримує український паспорт, бо у ньому взагалі немає позначки про реєстрацію місця проживання, зазначив Ткаченко.

Ми пропонуємо законодавчо закріпити норму про те, що мешканці непідконтрольної частини Донбасу та Криму можуть звернутися до будь-якого відділення Державної міграційної служби України й отримати документи, що посвідчують особу, чи вклеїти фотокартку в паспорт. І що важливо – там же можна поставити позначку у паспорті про реєстрацію за адресою фактичного проживання – у Луганську, Донецьку, Сімферополі“, розповів Ткаченко.

Водночас планується скасувати довідку про підтвердження місця перебування для переселенців та людей, що залишилися по той бік лінії розмежування.

Для того, щоб зрозуміти, що людина дійсно живе на окупованих територіях за тією адресою, яку вона хоче вказати у реєстрації, Державна міграційна служба може використовувати інформацію з Державного реєстру виборців, Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб та Єдиного державного демографічного реєстру.

Якщо мова йде про отримання першого паспорту, реєстрація за місцем проживання на окупованих територіях вказується на основі підтвердженого права власності батьків на нерухомість або ж на основі реєстрації батьків, що вказана у їхніх паспортах. Якщо ж через якісь причини треба замінити паспорт або вклеїти у нього фотокартку за віком, вказується та ж реєстрація, яка і була в документі“, зазначив нардеп.

Комітет Верховної Ради з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій вже рекомендував ВР ухвалити цей законопроєкт у першому читанні.

Менеджерка з адвокації Центру прав людини ZMINA Альона Луньова зазначає, що головною причиною розробки та реєстрації законопроєкту було намагання вирішити проблему відсутності процедури реєстрації місця проживання на окупованих територіях. Це питання є особливо актуальним для дітей, які мешкають на цих територіях, бо отримуючи свій перший паспорт, вони не отримують «прописку».

Це означає, що якщо вони захочуть виїхати з окупованих територій і, наприклад, вступити до закладів вищої освіти за спрощеною процедурою, вони стикнуться із складнощами. За практикою минулих років, як розповідає Луньова, можуть виникнути проблеми із отриманням довідки ВПО, без якої неможливо отримати соціальну стипендію, пільги на проживання в гуртожитку тощо.

“В Україні досі не відбулася реформа системи реєстрації місця проживання. Не дивлячись на те, що відповідно до Закону про свободу пересування і вільний вибір місця проживання в Україні, наявність або відсутність реєстрації не може впливати на реалізацію прав та свобод, «прописка» по на практиці впливає. Наприклад, без «прописки» майже неможливо відкрити рахунок в банку, влаштуватися на роботу тощо. Відтак, Проєкт Закону 4564 передбачає запровадження процедури, яка зробить можливим отримувати дітьми з окупованих територій відмітку про реєстрацію місця проживання на цих територіях, якщо дитина або її батьки (законні представники) мають у власності житло на цих територіях, або якщо батьки (законні представники) самі мають зареєстроване місце проживання на окупованих територіях. Ці норми стосуються як Криму, так і окупованих територій Донецької та Луганської областей”, – говорить вона.

Нагадаємо, що за даними Постійного представництва України при ООН тотальна примусова паспортизація в окупованому Росією Криму торкнулася 2,5 мільйонів українців. Також близько 400 тисяч громадян України пройшли примусову паспортизацію в тимчасово окупованих районах Донбасу.

Фотографія обкладинки: з відкритих джерел

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter