“Нічого для нас без нас!” – у Києві відбулась акція за права людей з інвалідністю

Дата: 13 Грудня 2021
A+ A- Підписатися

У Києві 12 грудня на майдані Незалежності відбулася перша в Україні акція видимості людей з інвалідністю Lights for Rights.

Її організатором стала ГО Fight For Right, передає кореспондентка видання ZMINA.

Фото: Наталія Адамович

За результатами дослідження Fight For Right і КМІС, лише 1% опитаних українців вважає, що люди з інвалідністю –  це “звичайні люди з такими самими правами, як у всіх”. Так відбувається через те, що політика держави в цій сфері є непослідовною та хибною, а людей з інвалідністю все ще не залучають до ухвалення рішень щодо них самих, вважають організатори акції.

Тож основним посланням, яке учасники акції хотіли донести до уряду та суспільства, стало таке: “Не треба нічого робити для нас без нас”. Люди з інвалідністю мають право брати участь в ухваленні всіх рішень щодо себе, а не дозволяти робити це за них, заявили вони.

На захід його учасники – люди з інвалідністю та ті, хто їх підтримує, принесли плакати з написами “Ми всі різні – ми всі рівні!”, “Запалюй, сяй, більшого вимагай”, “Знахабнів і вийшов назовні”, “Світ один для всіх”, “Права людини – мої права” та іншими.

Фото: Наталія Адамович

Під час акції люди з інвалідністю розповіли свої історії, пояснили, чому вони вийшли на майдан Незалежності та які дії влади й суспільства вважають необхідними для того, щоб права всіх українців дійсно були рівними.

“Ми вийшли на акцію, бо з нас годі. Годі не зважати на наші інтереси та права, досить запрошувати нас на заходи лише номінально та не враховувати нашої думки. Політика у сфері інвалідності має насамперед робитися людьми з інвалідністю. Наші учасники й учасниці вийшли за права більш ніж 2,7 мільйона людей з інвалідністю в Україні. І це зовсім не маленька група, думкою якої можна нехтувати. Хіба можна дозволити й надалі ігнорувати стільки людей?” – заявила голова Fight For Right Юлія Сачук.

Віталій Пчолкін. Фото: Наталія Адамович

За словами голови правління ГО “Група активної реабілітації” Віталія Пчолкіна, він прийшов на акцію, бо підтримує бажання спільноти змінювати життя людей з інвалідністю в нашій країні на краще.

“Водночас це можливість зайвий раз нагадати про те, що ми існуємо і що в нас узагалі є права”, – сказав він.

Леоніда Пономарьова (праворуч). Фото: Наталія Адамович

Також на акції виступила перша в Україні повністю незряча депутатка (Київська обласна рада) Леоніда Пономарьова, яка представляє спільноту людей з інвалідністю у владі. Попри певні успіхи все одно доводиться постійно переконувати інших людей, своїх колег, органи влади, з якими працюєш, що ти спроможний на все, як і всі інші люди, розповіла вона.

“Найголовніше – не боятися говорити про себе, заявляти свої права, робити маленькі кроки до великих змін”, – вважає депутатка.

Також спільнота виголосила перелік необхідних змін у сфері захисту прав людей з інвалідністю – правозахисний порядок денний. Озвучені вимоги стосуються сфер освіти, працевлаштування, політичної участі, медичних послуг, залізничного транспорту тощо. З детальним переліком можна ознайомитися тут

Учасники акції запалили сотні вогників – мобільні телефони, ліхтарики, свічки, що символізувало видимість людей з інвалідністю. Загалом у заході взяли участь близько ста людей з різних регіонів України.

Такі самі акції одночасно відбулися в Старобільську, Маріуполі та Слов’янську. На підтримку Lights for Rights запустили онлайн-флешмоб #МенеВидно – з історіями про людей з інвалідністю та їхню боротьбу за свої права.

Акція відбулася за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” і ЄС у межах партнерства EU4USociety та проєкту “Європейський Союз для сталості громадянського суспільства в Україні”, а також завдяки National Democratic Institute.

Раніше ZMINA повідомляла про те, що 12 грудня світлом прав людей з інвалідністю підсвітили костел Святого Миколая в Києві. 

 
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter