Мексиканська журналістка Ханя Новель представила у Києві фільм “Діти війни”
22 листопада у Києві в межах Другої міжнародної конференції Crimea Global відбувся спеціальний захід “Діти війни: висвітлення зруйнованого життя українських дітей крізь призму документальної журналістики”, організований Центром прав людини ZMINA.
Про це повідомили на сайті громадської організації.
Під час заходу мексиканська журналістка TV AZTECA, продюсерка документального кіно Ханя Новель презентувала свій документальний фільм “Діти війни” (в оригіналі – “Los Niños de la Guerra”).
Спеціальний захід включав показ фільму та дискусію з його авторкою.
У дискусії взяли участь Олеся Біда, журналістка The Kyiv Independent, яка працювала над документальним фільмом-розслідуванням “Uprooted” (“Вирваний з корінням”) про викрадення українських дітей РФ та Альона Савчук, журналістка, що документувала реалії в окупованому Криму у 2016–2018. Тетяна Жукова, менеджерка з міжнародної адвокації Центру прав людини ZMINA, стала модераторкою цієї події.
Фільм “Діти війни” Хані Новель розповідає про російські злочини проти українських дітей, включаючи обстріли цивільної інфраструктури, а також депортацію дітей та мілітаризацію молодого покоління з окупованих територій. Особлива увага у стрічці приділена роботі державних органів України та правозахисних організацій, таких як “Save Ukraine”, які допомагають повертати дітей в Україну.
Олеся Біда розповіла про роботу над документальним фільмом “Uprooted” про викрадення українських дітей. У ході документального розслідування вона встановила більше ніж 20 таких випадків. Журналісти передали дані про викрадених дітей організаціям та волонтерам, які займаються їх поверненням в Україну. Через ризик переховування дітей російською стороною, багато історій залишаються нерозголошеними.
Журналістка Альона Савчук, яка у 2016–2018 роках працювала в Криму і зняла серію світлин про життя в окупації, передовсім родин кримських татар, розповіла про утиски та переслідування незалежних журналістів на півострові.
“Я прагнула донести голос тих людей, які живуть в Криму і підтримують Україну. Це було метою моєї роботи”, – сказала вона.
Наприкінці заходу Ханя Новель запропонувала усім присутнім пограти у просту дитячу гру – “камінь, ножиці, папір”, аби на секунду повернутись у власне дитинство.
Потому мексиканська документалістка додала: “Без щасливого дитинства у нас немає майбутнього. Діти хочуть грати в ігри, хочуть бути зі своїми батьками. Робота документалістів, журналістів небезпечна, але ми мусимо йти на ризик, аби розповідати історії про таких дітей”.
Нагадаємо, за даними Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця, за час повномасштабної війни з РФ окупанти депортували або примусово перемістили 19 546 українських дітей. Разом з тим на територію, підконтрольну Україні, повернули трохи більш як тисячу дітей.