Майже третина українців думають, що носієм влади є президент

Дата: 29 Січня 2016
A+ A- Підписатися

Половина громадян України взагалі не читала Конституцію України, а близько третини читали лише окремі розділи Основного Закону.

Про це свідчать результати соціологічного опитування, яке провели Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва та Київський міжнародний інститут соціології, передає “УНІАН”.

З усіма розділами Конституції знайомі лише близько 10% населення, половина опитаних знає, що носієм суверенітету та джерелом влади в Україні є народ, а 29% вважають, що президент. Ще 12% взагалі не змогли відповісти на це питання.

Переважна більшість опитаних – 70% – розглядають Конституцію як засіб закріплення прав і свобод громадян, і лише 14% вважають, що Конституція має закріплювати обов’язки громадян. Також 88% опитаних переконані, що органи державної влади та посадовці порушують Конституцію, при цьому 52% вважають це порушення постійним.

Лише 10% опитаних добре орієнтуються в планах влади змінити Конституцію, 47% – щось про це чули, а 42% взагалі не знають про це. І лише 5% опитаних знають, які саме готуються зміни до Конституції.

Разом з тим 67% опитаних переконані, що Конституцію необхідно змінювати: 28% вважають, що це треба робити негайно, а 39% – що після стабілізації ситуації в країні, і тільки кожен 10-й не бачить потреби змінювати Основний Закон.

Щодо реформи, то громадяни України абсолютною більшістю – 80% – підтримують необхідність цієї реформи, і лише 6% вважають, що зміни в судовій системі мають бути часткові і обережні.

85% респондентів переконані, що в українських судах поширена корупція, а 65% вважають, що судді залежні від політиків, 67% – що від олігархів.

Крім того, опитування показало, що серед громадян немає домінуючої думки, як саме реформувати судову систему: 32% вважають, що потрібно позбавити суддів недоторканності та привілеїв, 31% хочуть повного оновлення всього суддівського корпусу та звільнення частини суддів після проведення розслідувань (31%).

Також 29% опитаних вітають перевірку суддів на детекторі брехні.

Щодо процедури призначення суддів, то більшість опитаних вважають, що суддів має призначати незалежний від інших гілок влади орган, що складається з суддів і представників громадськості. Таку думку поділяє 41% опитаних. Ще 36% вважають, що суддів мають обирати громадяни.

Водночас призначення суддів президентом, Верховною Радою чи Верховним судом підтримують всього 3-4%.

На запитання про діяльність прокуратури 76% опитаних відповіли, що не довіряють цьому органу, а 77% вважають, що прокуратура працює неефективно. Протилежну думку мають лише 9%.

Разом з тим 73% опитаних взагалі нічого не чули про проведення конкурсу на призначення прокурорів.

Більш ніж половина опитаних – 62% – вважають, що Верховна Рада повинна контролювати роботу генерального прокурора, а за незалежність цього посадовця від ВР висловились лише 19% опитаних.

Опитування проводилося з 15 по 25 грудня 2015 року. Опитано 2040 респондентів у 110 населених пунктах в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: