“Любов зруйнує ґрати”: у Києві відбулася мирна акція на підтримку незаконно ув’язнених цивільних
На Контрактовій площі у Києві відбулася акція “Любов зруйнує ґрати” на підтримку бранців Кремля, організована громадською організацією “Цивільні в полоні”. У заході брали участь близько 200 родин цивільних та військовополонених.
Про це повідомляє журналістка видання “ZMINA”.

Окрім сімей цивільних, акцію також відвідали родини військовополонених, зокрема 101 окремої бригади ТРО. Також захід відвідали представник Офісу омбудсмана Владислав Кулик та колишній бранець Кремля Володимир Фомічов.
Захід розпочався з національного гімну та хвилини мовчання за загиблими у війні. Після цього організатори ввімкнули заздалегідь записані на аудіо листи бранців, надіслані ними їхніми рідним.
“Наша сила у солідарності, а наш найсильніший інструмент – любов”, – каже ведуча акції Ірина Швець.
Далі виступила одна зі співзасновниць ГО “Цивільні в полоні” Карина Дячук, яка наголосила, що рідні попри втому не повинні складати руки й зневірюватися. Сім’ї цивільних мають продовжувати боротися за своїх близьких, поки ті не повернуться додому. Також Карина подякувала всім артистам, які постійно їх підтримують своїми піснями або танцями.
“Я бачу, як всі втомилися, але ми не дамо цій біді зламати нашу віру та любов. Давайте будемо сильними й будемо триматися. Принагідно я хочу подякувати команді, яка постійно з нами. Завдяки вам ми тримаємось і маємо голос”, – зауважила вона.
Під час свого виступу представник Офісу омбудсмана зазначив, що дуже важливо на всіх міжнародних майданчиках говорити про незаконно ув’язнених цивільних. Доносити до іноземної спільноти правду про нестерпні умови утримування українців у російських місцях несвободи. При цьому він вкотре нагадав, що Росія має відпустити всіх цивільних без будь-яких умов.
Також Владислав Кулик підкреслив, що саме цивільні допомагали ЗСУ перемогти ворога на початку повномасштабного вторгнення.
“На сьогодні незначна кількість цивільних повернута додому, тому що досі відсутні міжнародні норми, які б регулювали їхнє повернення. Це перша війна, де масово захоплювали цивільних. До цього вони завжди мали право на безперешкодний виїзд з захопленої ворогом території. На жаль, РФ зневажила всі міжнародні закони, щоб залякати місцеве населення”, – заявив посадовець.
Акцію відвідала Юлія Ворона, племінниця бранця Сергія Кабакова, який проходить по сфабрикованій росіянами справі “херсонської дев’ятки”. За її словами, адміністрація ростовського СІЗО продовжує застосовувати до незаконно ув’язнених цивільних засоби фізичного впливу. Також росіяни змушують українців відмовлятися від своїх адвокатів для позбавлення їх можливості на захист.
“У них забрали всі документи з кримінальних справ, щоб вони не могли з ними ознайомитись та як слід підготуватися до процесів. Це вже фінальний розгляд справи і ми вже очікуємо на вирок. Адвокати продовжують боротися за своїх клієнтів, щоб довести їхню невинуватість. Однак СІЗО постійно чинить перепони, щоб цього не було і щоб їм дати максимальний термін покарання”, – розповіла Юлія.
Серед учасників заходу також була Людмила Кириченко, яка понад два роки чекає на повернення свого брата Олексія. Наразі чоловіка незаконно утримують та судять за сфабрикованою справою у Ростові.
“Його звинуватили у міжнародній терористичній діяльності, хоча проти нього немає жодних доказів… Ми так і не дізналися, де ці всі три місяці до відкриття справи утримували Олексія. Коли рідні звертались до окупаційних адміністрацій, то вони розводили руками та казали, що ніхто нічого не знає”, – пригадала жінка.
Людмила додала, що попри незаконний судовий процес над Олексієм, російська сторона так і не підтвердила МКЧХ, що він перебуває у РФ. Зі свого боку Червоний Хрест не приймає листи, надіслані чоловіком для рідних, як доказ його незаконного ув’язнення у Росії.
На думку колишнього бранця Кремля Володимира Фомічова, акції на підтримку цивільних дуже важливі та потрібні, оскільки часто це мотивує самих бранців.
“Полонені знаходяться у важких обставинах. Найгірше, що може бути у в’язниці – це забуття. Коли я був в полоні мене такі акції точно мотивували. Ми про них дізнавалися, коли інколи ловили українську радіостанцію“, – зазначив Володимир.
Нагадаємо, за 2024 рік приблизно 30 тисяч українських громадян отримали статус зниклих безвісти. Серед них як військові, так і цивільні.
Станом на початок січня поточного року у реєстрі зниклих безвісти за особливих обставин містилася понад 71 тисяча записів. Туди входять дані як про військових, так і про цивільних. У 2024 році близько 30 тисяч людей вважалися зниклими.