Литва подала позов до Міжнародного суду ООН, звинувативши Білорусь у провокуванні міграційної кризи

Дата: 19 Травня 2025
A+ A- Підписатися

Литва подала до Міжнародного суду ООН у Гаазі позов проти Білорусі. Влада Вільнюса звинувачує білоруський режим на чолі з Олександром Лукашенком у створенні міграційної кризи, яку вважає порушенням міжнародного права.

Про це повідомляє литовський мовник LRT, посилаючись на заяву міністерства закордонних справ Литви.

Литовсько-білоруський кордон. Фото: Mariaus Morkevičiaus / ELTA

У позові йдеться про порушення Білоруссю міжнародних зобов’язань за Протоколом ООН щодо боротьби з незаконним перевезенням мігрантів сушею, морем і повітрям. Так, із 2021 року Литва стикається з безпрецедентним збільшенням потоку нелегальних мігрантів з Білорусі.

Литовські відомства зібрали докази, які підтверджують пряме залучення білоруської влади до організації міграційних потоків. Зокрема, офіційний Мінськ збільшив кількість авіарейсів із країн Близького Сходу та інших регіонів через державні підприємства, а також організував оформлення віз і розміщення прибулих мігрантів.

Також у позові йдеться, що білоруські силовики супроводжували більшість мігрантів до литовського кордону й примушували їх нелегально перетинати його, часто в небезпечних умовах. У міністерстві закордонних справ Литви також стверджують, що білоруська прикордонна служба нібито відмовилася співпрацювати з литовською стороною в питаннях припинення нелегальних переходів попри численні звернення.

У МЗС Литви вважають, що білоруський режим навмисно використовує міграційну кризу як інструмент політичного тиску на Литву і Європейський Союз у відповідь на їхню підтримку демократії в Білорусі та введення санкцій за порушення прав людини.

Через відсутність результатів у двосторонніх перемовинах щодо врегулювання спору за протоколом Литва звернулася до Міжнародного суду ООН, щоб притягнути Білорусь до відповідальності за міжнародним правом. Вимоги Литви охоплюють повне відшкодування збитків, зокрема витрат на будівництво стіни на кордоні, а також гарантії припинення дій, що порушують міжнародне право.

За даними Державної прикордонної служби Литви, від початку міграційної кризи у 2021 році прикордонники не допустили понад 23,6 тисячі незаконних перетинів кордону з боку Білорусі. Частина мігрантів намагалася перейти кордон кілька разів. Лише з початку 2025 року Литва зупинила 628 таких спроб, а торік там зафіксували понад тисячу випадків нелегального переходу в заборонених місцях.

Нагадаємо, що в Литві набули чинності додаткові обмеження для громадян Росії. Згідно з новими правилами, громадяни РФ можуть втратити дозвіл на проживання в країні, якщо без обʼєктивних причин відвідуватимуть Росію або Білорусь частіше, ніж один раз на три місяці.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter