Лише 28% в’язнів із пенітенціарних установ, які опинилися в зоні ведення бойових дій, вдалося евакуювати – звіт

Дата: 18 Березня 2023
A+ A- Підписатися

Лише близько 28% в’язнів, які перебували у пенітенціарних установах на території Луганської, Донецької, Запорізької, Миколаївської, Херсонської, Харківської та Чернігівської областей вдалося евакуювати на початку повномасштабного вторгнення РФ.

Такі дані опублікували в аналітичному звіті ГО “Український інститут з прав людини” за результатами моніторингу стану дотримання прав осіб, які утримуються в установах Державної кримінально-виконавчої служби України. 

Фото з відкритих джерел

Правозахисники зазначають, що в основі звіту інформація, отримана під час моніторингових візитів до пенітенціарних установ України у 2022 році.

“Станом на 23.02.2022 на території Луганської, Донецької, Запорізької, Миколаївської, Херсонської, Харківської та Чернігівської областей дислокувалося 40 установ виконання покарань (УВП) та СІЗО, у яких утримувалося 16 686 осіб…. З 24.02.2022 із 17 пенітенціарних установ, які було розташовано в зазначених областях, евакуйовано 4 628 засуджених та осіб, взятих під варту”, – йдеться у звіті.

Дослідники звернули увагу на те що, практично у всіх зазначених областях на час підготовки публікації тривали бойові дії, разом з тим, евакуювати вдалося лише близько 28% в’язнів. 

Аналіз інформації з відкритих джерел, а також від громадських організацій, які опікуються питаннями дотримання прав в’язнів, засвідчив, що на початку повномасштабного вторгнення керівництво пенітенціарних установ, які опинилися в зоні бойових дій, не було готове до евакуації та фактично залишилося “сам на сам” із цією проблемою. До того ж станом на середину березня майже 30 пенітенціарних установ перебували в зоні проведення активних воєнних дій.

“За іншою інформацією, під окупацію потрапило близько трьох тисяч в’язнів у 11 функціонуючих пенітенціарних установах у Донецькій, Запорізькій, Луганській, Миколаївській та Херсонській областях, а саме: державні установи “Маріупольський СІЗО”, “Приазовська ВК (№ 107)”, “Веселівський ВЦ (№ 8)”, “Мелітопольська УВП (№ 144)”, “Приморська ВК (№ 145)”, “Старобільський СІЗО”, “Снігурівська ВК (№ 5)”, “Херсонський СІЗО”, “Голопристанська ВК (№ 7)”, “Дар’ївська ВК (№ 10)” та “Північна ВК (№ 90)”, – зазначається у звіті.

За словами дослідників, відомості, які надходять з окупованих територій, викликають тривогу за життя та здоров’я залишених у пенітенціарних установах в’язнів, а персоналу, який перебуває разом з ними.

За інформацією Луганської обласної прокуратури, 5 березня 2022 до ДУ “Старобільський СІЗО” проникли невідомі особи та, погрожуючи персоналу вогнепальною зброєю, звільнили одного з ув’язнених – учасника незаконного збройного формування.

7 березня того ж року, до цієї ж установи увірвалося 20 озброєних осіб, які, погрожуючи вогнепальною автоматичною зброєю та фізичною розправою, змусили працівників СІЗО залишити державну установу.

19 травня 2022 представниця Херсонської міської ради повідомила про те, що в ДУ “Херсонський СІЗО” військові РФ застосовували фізичне насилля до усіх чоловіків, які трималися під вартою. При цьому крики людей, над якими знущалися окупанти, було чутно мешканцям навколишніх будинків, оскільки ізолятор розташовано в центрі міста.

Найбільш проблематичною правозахисники називають ситуацію, яка склалася в ДУ “Маріупольський СІЗО”. Поки за місто тривали запеклі бої, і містяни фактично перебували у блокаді без харчів, води та ліків, утримувані у слідчому ізоляторі перебували у стадії гуманітарної катастрофи. Мали місце проблеми з їжею, водою та каналізацією.

“Як повідомляв колишній керівник Державної пенітенціарної служби України, не менш трагічна доля спіткала засуджених до обмеження волі, які трималися у ДУ “Маріупольський ВЦ (№ 138)”. За його відомостями, зазначений виправний центр було повністю зруйновано, а більшість засуджених, які там перебували, загинули”, – зазначили у звіті.

На думку експертів, для проведення евакуації таких в’язнів “не потрібно було навіть конвоювати під охороною, їм треба було лише видати розпорядження, куди прийти”.

Правозахисники додають, що так само залишається невідомою подальша доля жінок, що перебували у ДУ “Приазовська ВК (№ 107)”.

Ілюстративне зображення. Фото: з відкритих джерел

Раніше ZMINA розповідала, як після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну тисячі засуджених українців висловили бажання захистити батьківщину.

“Загальновідомим є той факт, що тисячі засуджених українців висловили своє бажання воювати за Україну, унаслідок чого було видано три укази Президента України про помилування 363 осіб. Однак інші в’язні, які написали заяви про бажання воювати в складі ЗСУ, але залишилися в неевакуйованих УВП, опинилися в особливо небезпечній ситуації, оскільки їх заяви потрапили до рук окупантів“, – йдеться у дослідженні.

Зокрема, як зазначали правозахисники, частину проукраїнських в’язнів перевели до Луганського СІЗО, у якому їм створили нестерпні умови перебування. Натомість проросійськи налаштованих засуджених окупанти звільнили.

Нагадаємо, на тимчасово захоплених російськими окупантами територіях із СІЗО відпускають в’язнів, засуджених за діяльність проти України, та знущаються з інших.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: