Львів’яни збираються ловити ромів “на живця”. Правозахисники закликають припинити розпалювання ворожнечі

Дата: 30 Січня 2018
A+ A- Підписатися

Львівські ЗМІ повідомляють про ініціативу містян “Ловці” – спільноту, що організовуватиметься для перешкоджання ромам, “які грабують людей”. Правозахисники називають заклики до такої самоорганізації небезпечними та дискримінаційними.

Про це йдеться на сайті фонду “Відродження”.

Активісти спільноти збиратимуться по кілька осіб та патрулюватимуть вулиці міста, фотографуватимуть і ловитимуть “на живця” ромів, оточуватимуть їх та викликатимуть поліцію, повідомляють ЗМІ. Ініціаторами руху виступили “звичайні львів’яни, яким набридло те, що відбувається в місті з представниками ромів”. Також, як заявляють активісти, для тих, хто постраждав від ромів, існуватимуть спеціальні спільноти у соцмережах, щоб сповіщати про напади.

Правозахисники наголошують, що такі заклики “боротьби зі злочинністю з боку ромів” є небезпечними. “Серед іншого, небезпечним і неприпустимим є залучення засобів масової інформації та соціальних мереж для масового розповсюдження повідомлень та закликів до насильства за етнічною ознакою. Це посилює негативні стереотипні ставлення до ромів, створює напружену та ворожу атмосферу в громадах, принижує людську гідність та провокує дискримінацію стосовно ромської національної меншини”,  – наголошує директорка Ромської програмної ініціативи Міжнародного фонду “Відродження” Ольга Жмурко.

Водночас, у фонді наголосили, що почуття захищеності членів місцевих громад є важливим спільним інтересом і закликали розвивати недискримінаційні підходи до забезпечення громадської безпеки.

Згідно з моніторингом Коаліції “Про дотримання прав національних меншин в Україні”, з 2016 року до теперішнього часу представники ромської національної меншини зазнають порушень своїх прав частіше за інших громадян України, а саме – через розпалювання національної, міжетнічної ворожнечі та ненависті, приниження національної честі та гідності. Про це повідомив у своїй заяві щодо антиромських настроїв голова Коаліції Володимир Кондур.

“За статистичними результатами експертів Коаліції з 2016 року, згідно зі заявами представників ромської громади, відкрито 7 кримінальних справ за ст.161 КК України, але жодна справа, яка на сьогодні знаходиться у провадженні Національної поліції України не передана до судового розгляду, а прокуратура намагається такі справи незаконно закрити та надати іншу кваліфікацію злочинам. Особливо відчувають це на собі представники ромської меншини з Закарпатської, Одеської, Харківської, Львівської областей”, – наголосив він.

Спостерігається стабільне порушення прав ромської меншини в доступі до отримання документів що підтверджують громадянство України, порушуються права ромських дітей в доступі до якісної освіти, додає Кондур.

Раніше мешканці Львова поширювали у Facebook заклики до самосуду над ромами. Як зазначав Центр інформації про права людини, такі заклики є мовою ворожнечі, вони спонукають до дискримінації за ознакою національності, що є правопорушенням за статтею 161 КК України (“порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності або ставлення до релігії”).

Як відомо, наприкінці серпня 2016 року мешканці села Лощинівка Ізмаїльського району Одеської області розгромили будинки представників ромської меншини після того, як чоловік нібито ромської національності був звинувачений у вбивстві 9-річної дівчинки. Розлючені мешканці села погромили переважно хати людей, які оселилися тут 3 роки тому. У результаті один дім був підпалений, в інших – пошкоджені меблі, вибиті шибки.

Згодом громада села Лощинівка зажадала виселити з населеного пункту всіх представників ромської національності. Ромські родини були змушені виїхати з Лощинівки.

На початку квітня 2017 у Києві в районі Березняки спалили рештки табору ромів, який його мешканці залишили через погрози. Роми, які проживали біля озера Нижній Тельбін в київському районі Березняки, кілька місяців регулярно отримували погрози. 31 березня о 5-й ранку в табір прийшли чоловіки в балаклавах і погрожували мешканцям та фотографували їх, брали відбитки пальців і казали “вимітатись”, бо скоро Євробачення. Це дуже налякало жителів табору.

У ніч з 21 на 22 липня 2017 року на вул. Конюшинній у Львові згоріло поселення ромів, в якому мешкало близько 60 осіб, з них 20 – діти. Одразу після інциденту усі мешканці табору відбули потягом на Закарпаття. Зазначені події відбулися після виступу 20 липня на сесії Львівської міської ради Любомира Босаневича, який закликав вживати більш жорстких методів боротьби з ромами у місті. Зокрема, депутат від фракції партії “УКРОП” запропонував проводити рейди на вулиці Конюшинній, де зупинились роми, та відвозити їх до Ужгорода.

Правозахисники Харківської правозахисної групи та Української Гельсінської спілки з прав людини після цього закликали правоохоронні органи провести ефективне та неупереджене розслідування за фактом пожежі у таборі ромів.

Вони наголосили, що такі дії влади порушують статтю 8 Європейської конвенції з прав людини (право на повагу до приватного та сімейного життя), ст. 14 ЄКПЛ (заборона дискримінації), ст. 1 Протоколу 1 ЄКПЛ (право власності), що відображено у прецедентних справах: “Іорданова та інші проти Болгарії”, “Багдонавічус та інші проти Росії”, “Коннорс проти Сполученого Королівства”, “Вінтерстейн та інші проти Франції” тощо.

Автори заяви також закликали органи центральної влади контролювати законність дій місцевої влади, докласти максимальних зусиль щодо викорінення проявів нетерпимості, дискримінації, расизму і ксенофобії на всій території України.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: