Лутковська звернулася до СБУ з приводу захисту персональних даних

Дата: 07 Квітня 2015
A+ A- Підписатися

Обмудсман просить повідомити, на якій підставі в інтернеті опинилися персональні дані осіб, що отримали перепустки до зони АТО.

У запиті йдеться омбудсмана про те, що Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини виявлено факт розголошення персональних даних громадян України у відкритих джерелах в інтернеті. 

Так, станом на 2 квітня 2015 року на одному із сайтів розміщено прізвища, ім’я, по батькові та дати народження понад 6 тисяч осіб, які подали документи для оформлення перепустки до секторів “А” і “С”.

Тимчасовий порядок здійснення контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів уздовж лінії розмежування на території Донецької та Луганської областей, затверджений наказом першого заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 22.01.2015 №27, не містить положень, якими передбачається поширення даних осіб, які подали документи на отримання дозволу для перетину лінії зіткнення в районі проведення антитерористичної операції, чи їх оповіщення про надання такого дозволу через соціальні мережі чи на сайтах в мережі Інтернет“, – наголошується у запиті Валерії Лутковської

Омбудсман звернулася з проханням до голови Служби безпеки України в найкоротший термін (до 10 квітня) поінформувати, на якій підставі на одному з сайтів оприлюднюються персональні дані осіб, зокрема повідомлення про оформлення дозволу для перетину лінії розмежування (про готові перепустки до Сектору “С”) та яким нормативно-правовим актом передбачено оприлюднення цієї інформації в інтернеті. Також уповноважений ВРУ з прав людини просить вжити необхідних заходів для належного захисту персональних даних громадян.

Нагадаємо, Валерія Лутковська зазначала, що через систему оформлення перепусток люди наражаються на смертельну небезпеку, бо змушені двічі прибувати на блок-пости: спочатку для того, щоб оформити перепустку, потім – щоб її отримати. За словами омбудсмана, логічніше і безпечніше було б зробити приймальний пункт на території, що контролюється українським урядом, і там люди могли б спокійно перебувати кілька днів в очікуванні перепустки. Також можна було б прискорити процедуру її отримання, усунувши технічні недоліки.

Пізніше СБУ вирішила запровадити електронну систему видачі перепусток, щоб громадяни, які хочуть в’їхати або виїхати за лінію розмежування, могли надіслати документи електронною поштою та протягом 10 днів отримати відповідь, чи внесено їх дані до електронного переліку осіб, яким дозволено в’їзд-виїзд. Початок роботи нової системи було анонсовано на 25 березня, але у цей день голова Служби безпеки Валентин Наливайченко повідомив, що старт проекту відкладається через проблеми з електрикою та інтернетом у зоні АТО. Також він зазначив, що відбувається заміна програмного забезпечення і технічне вдосконалення системи.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter