Лідери ЄС у Києві наголосили на посиленні колективного тиску на Росію, щоб примусити її припинити загарбницьку війну
Лідери Євросоюзу заявили про посилення колективного тиску на Росію, щоб примусити її припинити загарбницьку війну проти України.
Про це йдеться в спільній заяві президентів Європейської комісії та Європейського парламенту і голови Європейської ради, оприлюдненій ними під час візиту до Києва з нагоди третьої річниці повномасштабного вторгнення.

У документі наголошується, що впродовж цих років мішенню Росії навмисно є цивільна й критична інфраструктура.
“РФ та її керівництво несуть повну й одноосібну відповідальність за цю війну та за злочини, вчинені проти населення України. Ми й надалі закликаємо до відповідальності за всі ті воєнні злочини та злочини проти людяності, що їх було скоєно. Ми вітаємо нещодавні кроки у напрямі створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України”, – йдеться в заяві.
Підписанти нагадали, що ЄС та його партнери діяли “швидко й згуртовано”, допомагаючи Україні. Економічної, гуманітарної, фінансової та військової допомоги надано на суму в 135 млрд євро; 48,7 млрд євро становила військова допомога.
“Євросоюз і надалі забезпечуватиме Україну регулярною та передбачуваною фінансовою підтримкою, включно із відбудовою країни після війни”, – уточнили в заяві.
Лідери ЄС підкреслили, що разом з партнерами наклали на Росію та причетних до війни безпрецедентні санкції і готові збільшувати цей тиск задля того, щоб обмежити її можливості вести цю війну. Зокрема, вже використовують надприбутки від заморожених російських активів задля підтримки оборонної промисловості України та відновлення енергетики.
24 лютого 2025 року ухвалили 16-й пакет антиросійських санкцій, щоб і надалі збільшувати колективний тиск на Росію, примусивши її припинити загарбницьку війну.
Паралельно ЄС вдався до безпрецедентних дій на рівні ЄС для нарощування виробництва європейської оборонної промисловості.
“Ми й надалі збільшуватимемо наші спроможності у цьому аспекті. Це дозволить нам збільшити нашу військову підтримку й співпрацю з Україною, зміцнюючи одночасно готовність до оборони і європейський суверенітет”, – йдеться в заяві.
Лідери наголосили, що Україна – частина європейської родини. У ЄС визнали це, надавши країні статус кандидатки й розпочавши перемовини про вступ. Зі свого боку Україна досягла значного прогресу в проведенні реформ, пов’язаних із цим, і зробила це за найскладніших обставин.
Перебуваючи “у складному міжнародному й геополітичному середовищі”, вони вкотре заявили про важливість збереження трансатлантичної та глобальної солідарності з Україною задля досягнення справедливого миру.
Нагадаємо, що напередодні річниці повномасштабного вторгнення президент Володимир Зеленський підтвердив проведення в Києві міжнародного саміту за участю лідерів майже 40 країн і організацій.
Раніше ZMINA повідомляла про те, що європейська комісарка з питань розширення Марта Кос вважає, що Єврокомісія має завершити вступний процес України впродовж чотирьох-п’яти років.