Легалізація марихуани, скасування рабства і губернатор-бісексуал. За що голосують американці?
У цьому році в 35 штатах на голосування винесено 156 питань – від підвищення акцизів на тютюн до повернення смертної кари.
“Медуза” розповідає про найцікавіші з них.
Так у штаті Колорадо розглядатимуть питання про остаточне скасування рабства – в місцевих законах досі зберігається виняток, який допускає застосування праці як покарання за тяжкий злочин. Крім того, жителі цього штату зможуть проголосувати за легалізацію евтаназії для невиліковно хворих – програму під назвою “Гідна смерть”. Якщо її схвалять, Колорадо стане п’ятим штатом США, який дозволить лікарям допомагати пацієнтам йти з життя (раніше подібні закони прийняли Каліфорнія, Орегон, Вашингтон і Вермонт).
Цьогоріч американці не оминули питання, пов’язані з легалізацією вживання марихуани в медичних або рекреаційних цілях. Вони винесені на голосування відразу в дев’яти штатах – що перетворює легалізацію марихуани в одну з головних тем у США, крім, власне, президентської кампанії. Узаконити вживання канабісу в медичних цілях пропонується жителям Арканзасу, Монтани, Північної Дакоти і Флориди – якщо мешканці всіх чотирьох штатів проголосують “за”, то медична марихуана стане легальною на більшій частині території США.
До сенату США від Каліфорнії балотується Камала Харріс, чинний генеральний прокурор штату. У разі перемоги вона стане першою в сенаті американкою індіанського походження (і першої в історії сенату представницею відразу двох рас – Харріс є також афроамериканкою). А жителі Орегона зможуть проголосувати за Кейт Браун – першу в американській політиці кандидатку на посаду губернатора, яка відкрито оголосила про свою бісексуальність.
Жителі штату Каліфорнія проголосують за законопроект, який зробить обов’язковим використання презервативів при зйомках фільмів для дорослих. Крім того, порностудії повинні будуть власним коштом оплачувати обстеження і вакцинацію акторів. А в трьох великих містах штату – Сан-Франциско, Окленді і Олбані – на голосування виставлено питання про введення додаткового податку на напої з високим вмістом цукру. Головним прихильником податку вважається мільярдер Майкл Блумберг, який витратив на кампанію проти солодкої газованої води 9 мільйонів доларів. Виробники напоїв витратили 30 мільйонів на кампанію проти законопроекту.
У свою чергу Массачусетс може стати першим штатом, де будуть законодавчо регулювати умови утримання худоби. Законопроект забороняє жорстоке поводження з тваринами на фермах, прописуючи, що простір, де міститься кожна тварина, має давати їй змогу лягти, встати на повний зріст, витягнути ноги (або крила) і розвернутися. Противники закону вважають, що його прийняття призведе до подорожчання фермерської продукції, зокрема, курячих яєць. Фермам з інших штатів теж доведеться підкоритися новим вимогам, щоб поставляти свою продукцію в Массачусетс.