Кримські політв’язні-журналісти роками не отримують кваліфікованої медичної допомоги у російських колоніях
Кримські журналісти, бранці Кремля, роками не отримують кваліфікованої медичної допомоги у російських колоніях, хоча мають серйозні проблеми зі здоров’ям.
Про це заявила журналістка і правозахисниця Лутфіє Зудієва під час онлайн-форуму “Судилища над свободою слова в Криму: ціна журналістської роботи”, організованого Національною спілкою журналістів України.
Так, громадянський журналіст Вілен Темер’янов перебуває в ув’язненні з серпня 2022 року. Наприкінці 2023 року він повідомляв, що його утримують у СІЗО Ростова-на-Дону. Чоловік скаржиться на періодичні болі в шлунку.
Допомоги лікаря-стоматолога потребує журналістка і правозахисниця Ірина Данілович, яку тримають в ув’язненні з квітня 2022 року. В колонії Зеленокумська у Ставропольському краї, де зараз знаходиться політув’язнена, вона повністю втратила слух на лівому вусі після отиту, а лівий бік тіла німіє після мікроінсульту. Її також турбують серцеві й головні болі.
Асан Ахтемов в ув’язненні з вересня 2021 року. Перебуває у в’язниці із суворими умовами утримання, так званому Владимирському централі. Він повідомив про погіршення здоров’я, у нього погіршився зір через нестачу світла в камері, почали боліти коліна, майже усі зуби розкришилися. Наприкінці грудня його знов планують етапувати в іншу колонію, але ні дружина, ні адвокат не знають, куди саме.
Осман Аріфмеметов перебуває в ув’язненні з березня 2019 року. Зараз його утримують у в’язниці Мінусинська Красноярського краю. Чоловік уже схуд на 22 кілограми. Його перевели в суворі умови утримання, де не дозволені дзвінки родині.
“З якої причини, нам це не відомо, але ми вважаємо, що це такий тиск на Османа, тому що він навіть у тюрмі продовжує роботу журналіста і пише дуже сильні, потужні тексти про те, що відбувається у Криму”, – розповіла Зудієва.
Ремзі Бекіров в ув’язненні з березня 2019-го. Перебуває в колонії в Республіці Хакасія. Схуд на 15 кг. Наглядачі психологічно тиснуть на політв’язня, забороняють наближатися до ліжка вдень. Чоловіка сім разів відправляли до штрафного ізолятора за надуманими причинами: не привітався зі співробітником колонії, не вдягнув шапку тощо. Вже два місяці Ремзі перебуває в суворих умовах утримання.
Амет Сулейманов в ув’язненні з березня 2020 року. Зараз його утримують у в’язниці російського Владимира. Він скаржиться на постійний біль у серці, також страждає від високого тиску. Нещодавно стало відомо, що в Криму його зняли з черги на операцію із заміни серцевого клапана, яку мали провести ще за кілька років до його арешту. Ситуація загрожує життю кримського татарина, але щоб виправити її, російська влада нічого не робить.
Тимур Ібрагімов в ув’язненні з жовтня 2017 року. Зараз перебуває у виправній колонії в Рязанській області. Рік тому повідомляв, що йому потрібно терміново замінити очний імплант. В умовах колонії це неможливо. Чоловік скаржиться на погіршення зору, просив про медичну допомогу, але жодного разу не отримав її.
Сервер Мустафаєв в ув’язненні з травня 2018 року, перебуває в колонії в Тамбовській області. У нього також почалися проблеми із зором.
Сейран Салієв в ув’язненні з жовтня 2017 року, на кінець листопада вже чотири місяці
перебував у суворих умовах утримання в колонії Тульської області. Приводом для цього стали 22 стягнення, які йому вписали з жовтня 2022 року по лютий 2024 року. Колонія характеризує чоловіка як злісного порушника, хоча, за його словами, наглядачі колонії не робили жодного разу йому навіть зауваження. В ув’язненні в нього також сильно зіпсувалися зуби й погіршився зір.
На переконання Зудієвої, Україна та міжнародні інституції мають домагатися доступу незалежних лікарів, омбудсманів інших країн до кримських журналістів, які перебувають в ув’язненні, задля допомоги їм.
Раніше ZMINA повідомляла про те, що абсолютна більшість кримських журналістів-політв’язнів відбуває незаконне покарання в Росії, єдиний медійник, якого не етапували з Криму – фрілансер видання “Крим.Реалії” Владислав Єсипенко.