Кримчанам загрожує статус “іноагента” за співпрацю з “Крим SOS” – Полозов

Дата: 03 Квітня 2023
A+ A- Підписатися

Кримські активісти, що співпрацюють із правозахисною організацією “Крим SOS”, яку генпрокуратура Росії визнала “небажаною організацією”, можуть отримати статус “іноагента”

Про це розповів Крим.Реалії російський адвокат Микола Полозов.

Він зазначив, що таке можливо за наявності “політичної доцільності” з боку підконтрольної Кремлю влади в тимчасово окупованому Криму.

“Теоретично переслідування за участь у діяльності небажаної організації має інші нормативні (утримаюся від застосування слова “правові”) підстави, ніж надання статусу іноземного агента. Але для російської влади це не буде перешкодою в разі наявності політичної доцільності”, – зазначив адвокат.

Полозов уточнив, що, відповідно до статті 20.33 КпАП РФ, участь у діяльності “небажаної” в Росії організації призводить до накладення штрафу на громадян у розмірі від 5 до 15 тисяч рублів.

Відповідно до статті 284.1 КК РФ, участь у такій діяльності особи, яка раніше притягувалася до адміністративної відповідальності за аналогічне діяння двічі протягом одного року, карається штрафом у розмірі від 300 тисяч до 500 тисяч рублів або в розмірі заробітної плати чи іншого доходу засудженого за період від двох до трьох років. Або обов’язковими роботами строком до 360 годин, або примусовими роботами на строк до п’яти років з обмеженням волі на строк до двох років чи без такого, або позбавленням волі на строк від двох до шести років із забороною обіймати певні посади чи вести певну діяльність на строк до 10 років або без такої.

Як відомо, 27 березня 2023 року генпрокуратура РФ визнала правозахисну організацію “Крим SOS” “небажаною”. У російському відомстві зазначили, що діяльність “Крим SOS” “загрожує конституційному ладу та безпеці Російської Федерації”.

У своїй заяві кримські правозахисники нагадали, що 2016 року росіяни незаконно заблокували роботу сайту “Крим SOS” на території півострова, “прагнучи ізолювати жителів Криму від суспільно-політичного життя в Україні та насадити свою агресивну пропаганду”.

Кримські правозахисники назвали це рішення генпрокуратури РФ очевидним, адже, як ідеться в заяві, діяльність “Крим SOS” заважає окупантам продовжувати безкарно скоювати злочини на півострові.

Правозахисна організація також зазначає, що законодавство, яке Росія незаконно застосовує на території окупованого Криму, передбачає як адміністративну, так і кримінальну відповідальність за взаємодію з “небажаними” організаціями.

Неправомірне у всіх вимірах рішення генпрокуратури Росії щодо "Крим SOS" створює ризики для кримчан. З нашого боку ми забезпечили всі необхідні заходи щодо захисту інформації про бенефіціарів, друзів та партнерів організації. Однак ми хотіли б звернутися до наших читачів та бенефіціарів з проханням уважніше ставитися до власної безпеки та безпеки своїх рідних.

“Крим SOS”

У заяві наголошується на численних випадках, коли осіб у тимчасово окупованому Криму та на території РФ переслідують за репост публікації в соцмережах або навіть за теги в публікації. Задля особистої безпеки читачів та бенефіціарів “Крим SOS” на тимчасово окупованих територіях команда правозахисної організації сформувала такі рекомендації:

  • не робити репост новин і матеріалів “Крим SOS” у соцмережах та видалити всі попередні репости зі своїх сторінок і груп;
  • не ставити реакції під публікаціями “Крим SOS” у соціальних мережах;
  • не посилатися на сайт та соціальні мережі “Крим SOS”, а також її друковані матеріали або матеріали в електронній формі;
  • для звернення на гарячу лінію “Крим SOS” використовувати захищені засоби зв’язку, наприклад Signal;
  • перед тим як передати важливу інформацію (якщо ви стали жертвою або свідком порушення прав людини, норм міжнародного гуманітарного права чи інших незаконних дій Росії), переконатися в тому, що це безпечно для вас.

Нагадаємо, “Крим SOS” створили волонтери як сторінку у фейсбуку в перші дні російської окупації півострова – 27 лютого 2014 року, щоб надавати “оперативну та перевірену інформацію про ситуацію на півострові”. На сьогодні це громадська та правозахисна організація, місією якої є, зокрема, “деокупація Криму та реінтеграція півострова“.

Крім того, починаючи з 2014 року “Крим SOS” висвітлює ситуацію з правами людини в тимчасово окупованому Криму та допомагає внутрішньо переміщеним особам і особам, постраждалим від окупації

У грудні 2022 року міністерство юстиції Росії внесло севастопольську журналістку Анастасію Жвік до реєстру іноземних агентів. Вона стала першою жителькою тимчасово окупованого Росією Криму, кому надали цей статус. Жвік співпрацювала з проросійським виданням “Медуза”, яке також занесли до списку “іноагентів” і визнали “небажаною організацією”.

Раніше повідомлялося, що окупаційна влада на півострові має намір звільняти держслужбовців з роботи в разі набуття ними статусу “іноземного агента”.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter