Кожна третя постраждала від гендерно зумовленого насильства жінка живе з наркозалежністю – правозахисниця
В Україні, за оцінними даними, кожна третя жінка, яка є жертвою гендерно зумовленого насильства, живе з наркозалежністю.
Про це сказала Катерина Грицаєнко, президентка та інформаційна менеджерка БФ “Надія та довіра”, під час пресконференції в Укрінформі.
Захід був присвячений всеукраїнській акції “16 днів проти насильства”.
Як сказала правозахисниця, загалом, за оцінними даними, в Україні близько 300 тисяч людей страждає на наркозалежність, з них кожна п’ята – жінка. Згідно з дослідженням, яке проводив БФ “Надія та довіра”, з цієї категорії жінок кожна третя зазнає гендерно зумовленого насильства.
Учасники пресконференції обговорили, яку допомогу такі жінки можуть отримати в Україні та які шляхи є для того, щоб покращити їхнє становище.
Директорка Всеукраїнського об’єднання наркозалежних жінок “ВОНА” Тетяна Лебедь наголосила на тому, що ця група жінок є особливо вразливою через стигму й дискримінацію в суспільстві. Вона розповіла, що жінки, які живуть з наркозалежністю, частіше за інших жінок стають жертвами гендерно зумовленого насильства.
“В низці випадків ми не ризикуємо звертатися по допомогу до поліції, соціальних служб, навіть якщо її потребуємо, бо боїмося залишитися винними й погіршити власне і без того скрутне становище. Нам набагато складніше отримати кваліфіковану медичну допомогу через стигму щодо нашого діагнозу та відсутність коштів для лікування. Нам часто бракує досвіду, щоб ефективно захистити власні права”, – пояснила Лебедь.
Щоб виправити ситуацію, українські громадські організації за міжнародної підтримки втілюють низку важливих ініціатив щодо допомоги жертвам насильства.
Одна з них – створення так званих червоних кімнат матері й дитини з комплексної допомоги жінкам з наркозалежністю у Львові, Києві, Одесі, Дніпрі й Кривому Розі. Водночас у Дніпрі відрилася ще й “зелена” кімната, де працюють лише з жертвами насильства.
Цей проєкт розрахований на 36 місяців і вже триває 10 з них, уточнив представник МБФ “Альянс громадського здоров’я” Сергій Харитонов.
У кімнатах для жінок з наркозалежністю можна отримати юридичну допомогу, зокрема супровід до поліції в разі насильства, у питаннях опіки над дітьми, консультацію психолога, гінеколога, психіатра, дерматовенеролога, педіатра.
Спеціалісти надають допомогу жінкам, які хочуть розпочати замісну підтримувальну терапію, роблять скринінг симптомів депресії. Також тут є послуги лабораторного обстеження стану репродуктивного здоров’я, вакцинації проти вірусу папіломи людини та багато інших.
У супроводі до всіх послуг допомагають соціальні працівниці.
Щодо кількості справ про домашнє насильство в Україні, під час пресконференції навели такі дані з відкритих джерел: у січні 2024 року правоохоронці зафіксували рекордну кількість – 435 таких справ. Це на 55% більше, ніж у січні 2023 року, тоді було 280.
Всього за останні п’ять років в Україні зафіксували 10 351 справу щодо домашнього насильства. До суду щорічно доходить 80% загальної кількості відкритих справ.
Раніше ZMINA повідомляла про те, що, за даними правозахисників, під час війни жінки з маргіналізованих груп стикаються з непропорційним негативним впливом через інтерсекційну дискримінацію.