Комітет Нацбезпеки підтримав законопроект, що дозволяє СБУ блокувати сайти

Дата: 04 Липня 2018
A+ A- Підписатися

Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони рекомендував народним депутатам ухвалити в першому читанні законопроект №6688, який дозволяє СБУ блокувати інформаційні ресурси, зокрема без рішення суду.

Відповідне рішення було ухвалено на засіданні Комітету в середу, передає “Інтерфакс-Україна”.

За словами одного з авторів проекту депутата Івана Вінника, Раді пропонується підтримати документ за основу з низкою застережень.

Зокрема, до другого читання необхідно вивчити висновки рішень Європейського суду з прав людини, врахувати вимоги Конвенції про основоположні права і свободи людини, продумати процедуру можливості оскарження відповідного рішення та визначити перелік статей Кримінального кодексу, за якими блокування сайтів може бути дозволене.

Зазначається, що законопроектом пропонується надати право Службі безпеки за рішенням суду або в інших встановлених законом випадках блокувати доступ до певного інформаційного ресурсу з використанням технічних засобів, які встановлюються операторами, провайдерами телекомунікацій.

Крім того, провайдерів телекомунікацій планують зобов’язати за власні кошти купувати і встановлювати технічні засоби, які визначить адміністрація Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації за погодженням з СБУ.

Також повідомляється, що пропонується доповнити Кримінальний кодекс України новою статтею, відповідно до якої підставою для блокування інформаційного ресурсу і видалення з нього інформації за рішенням суду буде поширення через цей ресурс інформації “з використанням якої відбуваються тяжкі та особливо тяжкі злочини”.

Також проектом пропонується створити єдиний реєстр виконання судових рішень та застосування санкцій у сфері телекомунікацій.

Згідно із законопроектом, порядок блокування інформаційних ресурсів буде встановлювати Кабінет Міністрів України.

Нагадаємо, до порядку денного Верховної Ради включили законопроект, яким хочуть дозволити СБУ блокувати сайти.

Авторами закону є нардепи з комітету нацбезпеки і оборони Іван Вінник (БПП), Дмитро Тимчук та Тетяна Чорновіл.

Раніше законодавчою ініціативою обурилася перший заступник голови Комітету свободи слова та інформаційної політики Ольга Червакова. Вона написала у Facebook, що прикладом таких загроз, з якими пропонує боротися цей законопроект, є “будь-який громадський контроль чи пересічний пікет”.

Коаліція “За вільний інтернет” заявила, що закон порушує національне та міжнародне законодавство.

“Підставою для блокування ресурсів визначається “поширення через цей ресурс (сервіс) інформації, з використанням якої вчиняються тяжкі або особливо тяжкі злочини”. Таке формулювання є надзвичайно широким і суперечить принципу правової визначеності, створюючи серйозні можливості для зловживань. Окрім цього, хоча законопроект встановлює “судовий” механізм блокування – за рішенням слідчого судді або суду, – в окремих випадках допускається обмеження доступу до ресурсів за постановою прокурора або слідчого на строк до 48 годин. При цьому законопроект не встановлює граничних строків тимчасового блокування в усіх інших випадках”, – зауважили правозахисники.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: