Комітет ВР з прав людини рекомендує прийняти законопроєкт про скасування візових вимог для волонтерів-іноземців
Комітет з питань прав людини рекомендує парламенту прийняти за основу законопроєкт про скасування візових вимог для іноземних волонтерів та гуманітарних працівників.
Про це повідомляє пресслужба Верховної Ради України.

Комітет Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин на засіданні 27 березня 2025 року рекомендував включити до порядку денного тринадцятої сесії та прийняти за основу законопроєкт №13071. Цей документ пропонує скасувати на період дії воєнного стану візові вимоги для іноземців та осіб без громадянства, які є гуманітарними працівниками та волонтерами.
За чинними правилами, щоб подати документи на отримання посвідки на тимчасове проживання в Україні, волонтер-іноземець має надати довгострокову візу типу D. Проте більшість волонтерів приїхали з країн, з якими Україна має “безвіз”. Якщо волонтери вирішують перебувати в Україні понад 3 місяці, їм треба повернутися до країни походження, щоб отримати довгострокову візу.
Отримання візи означає додаткові витрати для волонтерів – візовий збір у середньому становить 65 доларів, але для якихось країн сягає сотень доларів, пояснила раніше в коментарі ZMINA юристка напряму “Громадянське суспільство” Центру демократії та верховенства права Наталія Повтарь. Також існує проблема протермінування перебування іноземних волонтерів, які вʼїхали за “безвізом”.
У законопроєкті пропонується норма, що волонтери, які в’їхали до України після 24 лютого 2022 року і які звертаються за посвідкою на тимчасове проживання впродовж двох місяців після ухвалення закону, будуть вважатися такими, що на законних підставах перебувають в Україні.
Раніше ZMINA писала, що понад 70% іноземних волонтерів стикаються з проблемами з оформленням документів в Україні. Зокрема з отриманням візи, посвідки, реєстрації місця проживання. Такі проміжні результати опитування, яке проводив Центр демократії та верховенства права.
Правозахисники в Тіньовому звіті до розділу 23 “Правосуддя та фундаментальні права” Звіту Європейської комісії щодо України у 2023 році звертали увагу, що уряду слід надати можливість іноземним волонтерам та особам без громадянства отримувати посвідку на тимчасове проживання для волонтерської діяльності без необхідності попереднього отримання візи.