Комісія з розслідування ООН: удари по житловому будинку в Умані та супермаркету в Херсоні є невибірковими атаками

Дата: 20 Жовтня 2023
A+ A- Підписатися

Незалежна міжнародна комісія ООН з розслідування порушень в Україні встановила, що удари по житловому будинку в Умані 28 квітня 2023 року та по супермаркету і заправці в Херсоні 3 травня 2023 року були невибірковими.

За оцінками міжнародних слідчих, Росія не вжила можливих заходів, аби перевірити обрані цілі та захистити цивільних. 

Такі напади порушують міжнародне гуманітарне право, зазначили представники комісії у доповіді Генеральній Асамблеї ООН.

Наслідки російського ракетного удару по Умані. Фото: ДСНС 

Невибірковий обстріл житлової багатоповерхівки та складу в Умані стався через неналежну перевірку російськими військами майбутньої цілі, зауважують слідчі Комісії ООН.

Згідно з документами та свідченнями місцевих мешканців, двадцять років тому уражений склад був військовою технічною базою, а будинок поруч – гуртожитком для військових та цивільних працівників. Однак орієнтовно у 2002 році будинок приватизували – на момент обстрілу там було 99 житлових квартир. На місці військової бази багато років розміщувалися склади.

“Комісія дійшла висновку, що російські збройні сили здійснили невибірковий напад на житловий будинок в Умані та не вжили можливих запобіжних заходів, щоб гарантувати, що ціль не була цивільною”, – йдеться в доповіді Комісії з розслідування порушень в Україні.

Міжнародні експерти також проаналізували серію ударів по Херсону 3 травня 2023 року, під час яких було уражено понад 10 місць. Зокрема, супермаркет АТБ, АЗС “ОККО”, залізничний вокзал, гіпермаркет “Епіцентр” та житловий будинок. За даними комісії, під час цього нападу загинули 12 чоловіків та 9 жінок. Десятки людей отримали поранення.   

Слідчі міжнародної комісії дійшли висновку, що снаряди по цивільних об’єктах у Херсоні випустили з боку окупованих Росією територій. Водночас сили РФ не вжили достатніх заходів, аби перевірити, чи не були вказані цілі цивільними, наголошують в Комісії ООН.

У жодному з цих випадків експерти міжнародної комісії не виявили присутності українських військових на місцях атак. Отже, ці напади є прямим порушенням міжнародного гуманітарного права, йдеться в доповіді.

Крім загибелі людей та серйозної шкоди здоров’ю, такі невибіркові напади призводять до тривалих наслідків для постраждалих громад загалом.

“На додаток до глибокої травми, заподіяної втратою близьких після нападів, населенню доводиться справлятися зі значними проблемами, пов’язаними з забезпеченням житлом і доступом до основних послуг і товарів”, – зазначають експерти комісії. 

Так, після атаки в Умані 45 квартир стали непридатними для проживання, багато інших отримали серйозні пошкодження: вибиті вікна, вирвані двері та балкони. Частина мешканців навколишніх будинків залишилася без газу та світла.

Під час обстрілу Дніпра 26 травня 2023 року російські снаряди знищили клініку, де надавали психологічну допомогу, в тому числі тим, хто мав травми внаслідок збройного конфлікту. Установу довелося закрити.

“Ці напади є лише невеликою вибіркою серед безлічі ситуацій, які впливають на життя цивільного населення”, – додають слідчі ООН.

Нагадаємо, Міжнародна комісія ООН з розслідування порушень в Україні також розглядає підрив дамби на Каховській ГЕС. На сьогодні відомо про 33 загиблих на підконтрольних Україні територіях. Наслідки теракту на окупованих територіях оцінити неможливо, бо Росія не допускає міжнародних спостерігачів до уражених районів.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter